KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Rój robotów sprawnie unika kolizji

Rój robotów sprawnie unika kolizji

Zwiększenie liczby robotów pracujących razem nad jednym zadaniem ma niestety jedną wadę – urządzenia wchodzą sobie nawzajem w drogę.

Do tej pory kończyło się to albo zderzeniem, albo spowolnieniem (lub nawet wstrzymaniem) pracy. Teraz wynalazcy z Georgia Tech znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu.

Roboty w ruchu zwykle zatrzymują się, gdy coś (np. inny robot) znajdzie się zbyt blisko nich. Sterownik główny wykonuje zaprogramowane zadanie, ale sterownik bezpieczeństwa może w każdej chwili wkroczyć do akcji, aby uniknąć kolizji.

Niestety im więcej urządzeń pracuje w jednym miejscu, tym większe prawdopodobieństwo, że taka reakcja wszystkich lub większości z nich doprowadzi paraliżu całego przedsięwzięcia. W rezultacie zadanie nie zostanie wykonane.

georgiatech-2

Naukowcy z Georgia Tech stworzyli więc sterownik bezpieczeństwa, który uaktywnia się tylko w ostateczności, kiedy zderzenie jest całkowicie nieuniknione. W każdym innym przypadku sterownik główny ma pełną kontrolę nad maszyną. Do testów wykorzystano roboty Khepera III.

Jeśli jeden z robotów celowo wejdzie w drogę całej grupie, również nie ma ona problemu z jego ominięciem. Jest to szczególnie ważne, bo w przyszłości miejsce „krnąbrnego” urządzenia zajmie nieprzewidywalny człowiek.

Technologie tego typu będą miały coraz większe znaczenie w miarę zwiększania się liczby autonomicznych pojazdów na naszych drogach i dronów dostawczych w powietrzu.

Źródło: [1]

grupa, programowanie, robot, rój

Trwa ładowanie komentarzy...