KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Blokada drzwi DIY, którą wyłączysz pukaniem

Blokada drzwi DIY, którą wyłączysz pukaniem

Magnetyczne blokady drzwi to standard, który można często spotkać np. w biurach. Dzięki temu do pokoju mogą wejść tylko uprawnione osoby.

Autor projektu postanowił zainstalować podobny system w swoim domowym biurze. Wykorzystał w tym celu m.in. popularne ESP8266.

Blokada wykonana przez majsterkowicza podpisującego się jako CalebB57 może zostać wyłączona na trzy różne sposoby. Pierwszą metodą jest wystukanie na drzwiach sekretnego hasła, druga opcja to użycie odpowiedniej aplikacji na telefonie. Trzecia metoda działa tylko od środka – wystarczy zbliżyć się do drzwi, a zostaną one odblokowane.

Webowa aplikacja w praktyce

Webowa aplikacja w praktyce

Sercem urządzenia jest ESP8266. Do odczytywania wystukiwanego hasła wykorzystano tutaj element piezoelektryczny wraz ze wzmacniaczem operacyjnym. Z kolei moduł IR służy do zbliżeniowego otwierania drzwi. Sam elektromagnes sterowany jest za pośrednictwem tranzystora MOSFET typu N.

Płytka sterująca blokadą drzwi

Płytka sterująca blokadą drzwi

Zastosowany w układzie czujnik działa dzięki wykorzystaniu zjawiska piezoelektrycznego. Polega ono na generowaniu się prądu na końcówkach odkształcanego elementu piezo. Efekt ten sprawia, że można w prosty sposób zarejestrować wystukiwaną tajną sekwencję – w czasie pukania do drzwi powstają drgania, które działają również na czujnik, powodując jego chwilowe odkształcenia.

Autor zaprogramował mikrokontroler, wykorzystując Espruino, dzięki czemu mógł on napisać program w języku Java Script. Obudowa elektromagnesu została zaprojektowana w programie Fusion 360, a następnie wykonana na drukarce 3D. 

Proces budowy urządzenia został dokładnie omówiony na poniższym filmie:

Osoby zainteresowane odtworzeniem tego DIY znajdą wszystkie informacje w udostępnionej instrukcji. Autor przedstawia niezbędne schematy, kody programów oraz projekty modeli 3D. Macie pomysł na jeszcze inne wygodne metody odblokowywania takich drzwi?

Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!
Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!

Kradzieże paczek kurierskich to coraz częstszy problem. Szczególnie w USA, gdzie kurierzy zostawiają przesyłki przed domem, a złodzieje coraz... Czytaj dalej »

Źródła: [1]

diy, ESP, ESP8266, IoT, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...