KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot Światłolub - co warto wiedzieć?

Światłolub to popularne określenie na robota, którego celem jest podążanie w kierunku światła, a konkretnie w kierunku najsilniejszego źródła światła. W najprostszej wersji, taki pojazd potrzebuje tylko dwóch prostych czujników oraz elementu sterującego pracą 2 silników.

Kiedyś początkujący majsterkowicze budowali proste światłoluby z użyciem tranzystorów lub samego sterownika silników (takiego jak np. L293D). Większość prostych światłolubów wymaga kalibracji do pracy w danych warunkach środowiskach – przy pomocy odpowiedniego dzielnika napięcia (dobranie rezystorów) lub za pomocą zmian ustawień potencjometru. Odpowiednio skalibrowany światłolub jest w stanie podążać za światłem latarki nawet w jasny dzień.

Przykładowy światłolub zbudowany na bazie L293D

Przykładowy światłolub zbudowany na bazie L293D

Aktualnie funkcja śledzenia najsilniejszego źródła światła jest dodawana do bardziej rozbudowanych konstrukcji, które na swoim pokładzie mają np. Arduino UNO. W takiej sytuacji działanie robota jest zależne od programu, możliwe jest więc dodanie automatycznej kalibracji czujników. Przykład budowy światłoluba na bazie Arduino został opisany w naszym kursie budowy robotów:

Kurs budowy robotów – #6 – Światłolub (sterowanie latarką)
Kurs budowy robotów – #6 – Światłolub (sterowanie latarką)

Gdy Arduino nie było jeszcze popularne, dużo początkujących szukało poradników opisujących budowę robotów bez mikrokontrolerów.... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 2

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!