KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

Nie sztuką napisać działającą aplikację. Sztuką jest zrobić to poprawnie.

Poprawnie, czyli tak, aby po pewnym czasie, gdy powrócimy do kodu aplikacji lub przekażemy ją komuś innemu, będziemy nadal wiedzieli w jaki sposób wszystko funkcjonuje.

Na pewno niektórym z nas zdarza się źle nazwać jakąś zmienną lub metodę, albo nie być konsekwentnym w formatowaniu kodu. Mimo, że w chwili pisania mamy spójną wizję wyglądu całości, to z biegiem czasu może okazać się że zapomnieliśmy co jest czym.

Czysty kod nie jest podstawą działania, ale na pewno jest podstawą do późniejszych modyfikacji, usprawnień czy poprawy błędów. Możliwość dostosowywania aplikacji do zmieniających się potrzeb jest jednym z najważniejszych aspektów pracy programisty.

Okładka

Okładka

Co w książce?

Autor już we wstępie zaznacza, że książka ta nie jest kolejnym lekkim i przyjemnym poradnikiem programowania. W założeniu, lektura tej książki ma popchnąć nas w kierunku ciężkiej pracy.

Pozycja przeznaczona jest dla osób już zaznajomionych z programowaniem na wyższym poziomie. Ponadto, umiejętność programowania obiektowego jest moim zdaniem niezbędna. Zdecydowana większość przytoczonego kodu opiera się na obiektach, oraz pochodzi z Javy.

W publikacji tej każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Autor starał się poruszyć każdą kwestię. Moim zdaniem, zrobił to z powodzeniem. Nie tylko poruszył jakąś kwestię, ale także rozwinął ją do rozmiaru rozdziału książki. Dzięki temu, mamy okazję dość dokładnie zapoznać się z większością problemów związanych z tworzeniem obiektów, metod, nazewnictwa zmiennych, czy też w końcu z ogólnym formatowaniem kodu.

Tył okładki

Tył okładki

Każdy problem opatrzony jest fragmentem przykładowego kodu, często o znacznej długości. Przykładowy kod jest dla autora kluczem do zrozumienia błędu jaki możemy popełnić. Odniosłem bowiem wrażenie, że autor chce nas niejako zmusić do myślenia nad kodem, na rozważaniu każdego, najdrobniejszego nawet szczegółu naszego dzieła, z naciskiem na stronę techniczną, czyli kod źródłowy.

Podsumowanie

Myślę, że mogę z czystym sumieniem polecić każdemu rozwijającemu się programiście książkę Roberta Martina. W trakcie lektury wielokrotnie nie zgadzałem się z jego propozycjami, jednak po dłuższej przerwie i zastosowaniu jego porad w praktyce zrozumiałem, że jednak racje leży po jego stronie, a sugestie okazały się bardzo pomocne.

Również stosunek ceny do jakości jest zadowalający, za niezbyt wygórowaną kwotę mamy okazję dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy.

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową » Kup wersję elektroniczną »

C, java, kod, programowanie

Trwa ładowanie komentarzy...