KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Dedykowana klawiatura do EAGLE na bazie Arduino

Dedykowana klawiatura do EAGLE na bazie Arduino

Czy nie wydaje się wam, że czasami skróty klawiszowe bardziej utrudniają pracę niż ją ułatwiają? Do podobnego wniosku doszedł jeden z pracowników SparkFuna, gdy uczył się skrótów w programie EAGLE.

Aby nie tracić czasu zbudował dedykowaną klawiaturę z przyciskami dającymi dostęp do najczęściej używanych narzędzi.

EAGLE jest popularnym programem do rysowania schematów i płytek drukowanych. Nie każdy jednak zapoznaje się od razu ze wszystkimi skrótami przydatnymi podczas tworzenia projektów. Więcej na temat tego oprogramowania znaleźć można w naszym kursie EAGLE.

Jeden z pracowników SparkFun'a postanowił temu zaradzić i zaprojektował własną klawiaturę wyposażoną w 16 przycisków pełniących rolę skrótów klawiszowych EAGLE i 2 enkodery do sterowania m.in. dźwiękiem.

Wewnątrz klawiatury znajduje się płytka Arduino Pro Micro z mikrokontrolerem ATmega32U4 wyposażonym w interface USB 2.0 dzięki czemu sterownik widziany jest jako urządzenie USB. W tym wypadku pozwala to na symulowanie wciśnięcia kombinacji klawiszy na klawiaturze.

Pro Micro nie posiada 16 wolnych pinów do obsługi klawiatury dla tego autor wpadł na sprytny pomysł i wykorzystał dzielniki napięcia oraz wbudowany przetwornik ADC. W momencie wciśnięcia klawisza, do połączenia dołączany jest rezystor i zmienia się napięcie wyjściowe całej gałęzi. Rozwiązanie to pozwoliło na podłączenie 16 przycisków za pomocą 4 przewodów.

Ostateczne rozwiązanie nie jest może najładniejsze, ale na pewno przyspiesza pracę! Więcej informacji o projekcie wraz z oprogramowaniem można znaleźć na GitHubie. Macie pomysły na inne ciekawe funkcje, które mogłyby urozmaicić taką klawiaturę?

klawiatura, sparkfun, USB

Trwa ładowanie komentarzy...