Czy nie wydaje się wam, że czasami skróty klawiszowe bardziej utrudniają pracę niż ją ułatwiają? Do podobnego wniosku doszedł jeden z pracowników SparkFuna, gdy uczył się skrótów w programie EAGLE.
Aby nie tracić czasu zbudował dedykowaną klawiaturę z przyciskami dającymi dostęp do najczęściej używanych narzędzi.
EAGLE jest popularnym programem do rysowania schematów i płytek drukowanych. Nie każdy jednak zapoznaje się od razu ze wszystkimi skrótami przydatnymi podczas tworzenia projektów. Więcej na temat tego oprogramowania znaleźć można w naszym kursie EAGLE.
Jeden z pracowników SparkFun'a postanowił temu zaradzić i zaprojektował własną klawiaturę wyposażoną w 16 przycisków pełniących rolę skrótów klawiszowych EAGLE i 2 enkodery do sterowania m.in. dźwiękiem.
Wewnątrz klawiatury znajduje się płytka Arduino Pro Micro z mikrokontrolerem ATmega32U4 wyposażonym w interface USB 2.0 dzięki czemu sterownik widziany jest jako urządzenie USB. W tym wypadku pozwala to na symulowanie wciśnięcia kombinacji klawiszy na klawiaturze.
Pro Micro nie posiada 16 wolnych pinów do obsługi klawiatury dla tego autor wpadł na sprytny pomysł i wykorzystał dzielniki napięcia oraz wbudowany przetwornik ADC. W momencie wciśnięcia klawisza, do połączenia dołączany jest rezystor i zmienia się napięcie wyjściowe całej gałęzi. Rozwiązanie to pozwoliło na podłączenie 16 przycisków za pomocą 4 przewodów.
Ostateczne rozwiązanie nie jest może najładniejsze, ale na pewno przyspiesza pracę! Więcej informacji o projekcie wraz z oprogramowaniem można znaleźć na GitHubie. Macie pomysły na inne ciekawe funkcje, które mogłyby urozmaicić taką klawiaturę?
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...