KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Przekaźnik - co warto wiedzieć?

Przekaźnik to elektrycznie sterowany, mechaniczny przełącznik. Do działania wykorzystuje niewielki elektromagnes, który przyciąga mały element, który w mechaniczny sposób zamyka lub otwiera dany obwód (lub kilka obwodów).

Przekaźniki są szczególnie popularne w elektryce i automatyce, gdzie sygnały niskiej mocy kontrolują działanie obwodów o mocy wyższej. Ich podstawowe wady to wolne przełączanie, wysoki (jak dla układów cyfrowych) prąd sterowania, odgłosy wydawane przy przełączaniu, szybkie zużywanie się – mają ograniczoną ilość cykli przełączeń, ze względu na występujące zjawisko iskrzenia zestyków i stopniowej ich degradacji.

Elektromagnes wewnątrz przekaźnika, który pod wpływem przepływu prądu przyciąga kotwicę (na zdjęciu po lewej stronie) i umożliwia przepływ prądu

Elektromagnes wewnątrz przekaźnika, który pod wpływem przepływu prądu przyciąga kotwicę (na zdjęciu po lewej stronie) i umożliwia przepływ prądu

Do najważniejszych zalet przekaźników zalicza się obsługę dowolnie wysokich prądów (oczywiście przy zastosowaniu adekwatnych modeli), galwaniczną separację obwodu sterującego od sterowanego, praktycznie zerowe „grzanie się” w stanie przewodzenia wynikające z niskiej rezystancji styków oraz możliwość sterowania jednym sygnałem kilku obwodów.

Więcej praktycznych informacji o przekaźnikach znaleźć można w tym artykule:

Przekaźniki – praktyczne informacje
Przekaźniki – praktyczne informacje

W tej części zostaną omówione przekaźniki oraz inne elementy stykowe. Dowiesz się, jak działają, jakie są ich ograniczenia, a jakie... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.5 / 5. Głosów łącznie: 2

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Przekaźnik - artykuły powiązane tematycznie