KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Autodesk wprowadził pierwsze zmiany w EAGLE

Autodesk wprowadził pierwsze zmiany w EAGLE

W lipcu informowałem o przejęciu EAGLE, który jest prawdopodobnie najpopularniejszym, wśród hobbystów, programem do rysowania schematów oraz projektowania PCB.

Autodesk, który odpowiada od teraz za program, wprowadził właśnie pierwsze zmiany. Niosą one ze sobą nowe funkcje oraz licencje.

Już po pierwszych wypowiedziach przedstawicieli Autodesk było wiadomo, że na początku zajmą się uporządkowaniem systemu licencjonowania. Do tej pory ich różnorodność była przytłaczająca.

Na tym jednak koniec dobrych informacji związanych z zakupem oprogramowania. Zrezygnowano z modelu sprzedaży dożywotnich licencji. Zgodnie z ostatnimi trendami wprowadzono model subskrypcyjny. Każdy użytkownik, który będzie chciał korzystać z bardziej rozbudowanej wersji EAGLE będzie zmuszony do płacenia stałego abonamentu (miesięczny lub roczny).

Cennik udostępniony przez Autodesk wygląda obecnie następująco:

Aktualny cennik EAGLE.

Aktualny cennik EAGLE.

Oczywiście zdania w Internecie są podzielone. Jednak większości użytkowników nie spodobała się ta informacja. Osobiście powstrzymałbym się od wydawania w tej chwili wyroków. Autodesk obiecuje, że nowy model sprzedaży przyniesie wiele korzyści.

Oprogramowanie ma być teraz zdecydowanie częściej aktualizowane. Wszyscy będą od razu otrzymywać najnowszą wersję EAGLE (wraz z zupełnie nowymi funkcjami). Autodesk jest dużą firmą, która może zapewnić lepsze wsparcie dla swoich produktów.

Kod rabatowy na -50%

Informacja ta nie pojawiała się wcześniej (chyba) nigdzie publicznie, ale przy zakupie rocznej subskrypcji można teraz skorzystać z kodu EAGLE50, który daje 50% rabatu. Dzięki temu zyskujemy dostęp do najnowszej wersji programu za 50$.

Rabat na roczną licencję EAGLE.

Rabat na roczną licencję EAGLE.

Bezpłatna wersja edukacyjna

Oprócz powyższych 3 licencji dostępna jest jeszcze jedna, edukacyjna. Autodesk znany jest z udostępniania swoich produktów bezpłatnie dla studentów. Również tym razem każdy uczeń ma dostęp do najnowszej wersji oprogramowania. W przypadku EAGLE jest to 3-letnia, pełna licencja.

Nowości wprowadzone w EAGLE

Wraz ze zmianą licencji pojawiło się kilka zmian funkcjonalnych. Na początek drobny szczegół, który zauważyłem dopiero teraz  (możliwe, że było już tak wcześniej) oprogramowanie dostępne jest w 4 językach angielskim, niemieckim, chińskim oraz polskim. Język angielski jest uniwersalny, jednak interfejs w języku polskim powinien być również ułatwieniem dla wielu początkujących!

Możliwość zapisu często używanych bloków

Podczas projektowania urządzeń elektronicznych często powiela się pewne bloki, np. mostka-h, przetwornicy zasilającej układy itd. Dzięki nowej opcji możliwe jest łatwe zapisanie takiej części schematu i jej przenoszenie między projektami. Opcja ta zapamiętuje układ elementów na schemacie oraz wzór ścieżek, który powinien znaleźć się na PCB.

Nowy tryb zapisu modułów.

Nowy tryb zapisu modułów.

Jeszcze łatwiejsze prowadzenie ścieżek

Od teraz podczas projektowania płytek na narysowanych ścieżkach wyświetlane są nazwy linii. Opis sygnałów powinny znacznie uprościć projektowanie płytek wszystkim, którzy korzystają z magistral oraz blokowego rysowania schematów z dużą ilością etykiet.

Dzięki nowym usprawnieniom możliwe jest łatwiejsze uporządkowanie płytki i wprowadzanie zmian w już poprowadzonych połączeniach. Kilka z funkcji zostało pokazane na poniższej animacji:

Zmiany wprowadzone w edytorze PCB.

Zmiany wprowadzone w edytorze PCB.

Warianty montażu

Wprowadzono funkcję wariantów montażu, które współdzielą projekt płytki i schematu, jednak mogą się różnić zamontowanymi elementami. Rozwiązanie pozwala wyeksportować różne warianty PCB, które można łatwo zamieniać podczas późniejszej produkcji. Więcej informacji o tej rozbudowanej funkcji znaleźć można na blogu EAGLE.

Warianty montażu w praktyce.

Warianty montażu w praktyce.

Lepsze wsparcie dla BGA

Bardziej zaawansowani projektanci docenią funkcję ułatwiającą projektowanie płytek z układami w obudowie BGA. Algorytmy EAGLE wyprowadzą teraz sygnały w odpowiednich kierunkach, tak, aby projektant mógł skupić się na dalszym prowadzeniu ścieżek.

Lepsze wsparcie dla układów BGA.

Lepsze wsparcie dla układów BGA.

Co dalej?

Oprócz powyższych zmian zdradzono również dalsze plany. Niedługo możemy spodziewać się większych zmian w EAGLE. Po pierwsze, nareszcie uproszczone zostanie przenoszenie płytek do programów związanych z projektowaniem mechaniki. Prawdopodobnie możemy więc spodziewać się integracji z takimi programami jak Autodesk Inventor.

Po drugie, szykuje się przebudowa interfejsu EAGLE. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy będzie to system znany z innych produktów Autodesk (wstążka). Zmiany mają jednak prowadzić do jeszcze większego uproszczenia całości. EAGLE rozpocznie również współpracę z producentami PCB. Dzięki tej opcji za pomocą jednego kliknięcia możliwe będzie zlecenie wykonania płytki.

Co sądzicie o takich zmianach?

Dajcie znać w komentarzach, jak podobają Wam się wprowadzone zmiany! Będziecie z nich korzystać, czy szukacie może już w pełni darmowych alternatyw?

Zmiana sposobu licencjonowania zapewne była konieczna. Gdyby poprzedni model sprzedaży się sprawdzał, to firma nie zostałaby sprzedana. Dożywotnie licencje i stosunkowo mało zmian w nowych wersjach prawdopodobnie nie zapewniały odpowiednich środków do dalszego rozwoju.

Źródło grafik: http://www.autodesk.com/products/eagle/features/all

autodesk, CAD, Eagle

Trwa ładowanie komentarzy...