KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Drony DARPA zwinne jak jastrzębie

Drony DARPA zwinne jak jastrzębie

DARPA ma wiele szalonych pomysłów, z których większość udaje się wcielić w życie.

Tym razem naukowcy, którzy tam pracują wpadli na pomysł, który wiąże się z dużą prędkością i wymaga znacznej precyzji. Nie chodzi jednak o latanie w kosmos, ale o coś przyziemnego.

Widzieliście kiedyś pędzącego ptaka drapieżnego, którego nie powstrzymuje nawet bardzo gęsty las? DARPA chce, żeby ich drony były równie zwinne i potrafiły poruszać się w powietrzu z taką samą gracją.

Celem, który postawili sobie inżynierowie jest nie tylko dobre manewrowanie, ale też szybkość, dochodząca nawet do 20 m/s. Żeby nie ułatwiać zadania, dron powinien również poruszać się we właściwym kierunku nawet przy braku łączności z satelitą GPS. O uniezależnieniu od ludzkiego operatora nie warto nawet wspominać, bo to przecież oczywiste.

https://www.youtube.com/watch?v=_bXHLznnQmY

Tak szybko w gęstym lesie porusza się jastrząb. Jak będzie z dronem?

Za wzór do naśladowania posłużył jastrząb, który doskonale pokonuje niewielkie przewężenia. Opracowany algorytm oprócz efektywnej nawigacji, powinien również umożliwić dronowi rozpoznanie, czy ten znajdował się już wcześniej w danym pomieszczeniu. Wszystko to przy minimalnej ilości obliczeń, komunikacji i akcji ze strony ludzi.

Wzór do naśladowania dla naukowców

Cały program z założenia ma na celu pomoc podczas akcji ratunkowych przy katastrofach naturalnych. Ale jak to zostanie naprawdę wykorzystane, to tylko możemy się domyślać.

Program dopiero rusza, może ktoś z Was miałby ochotę go współtworzyć? Jeśli jesteście nim zainteresowani, to możecie wziąć udział w internetowym Proposers’ Day organizowanym 6 stycznia, więcej szczegółów znajdziecie na dedykowanej stronie.

Źródła: DARPAEngadget

DARPA, drony, qoptery, quadrocoptery

Trwa ładowanie komentarzy...