KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bezchmurowy interfejs sieciowy dla roboodkurzaczy

Bezchmurowy interfejs sieciowy dla roboodkurzaczy

Liczba ataków hakerskich na świecie rośnie wraz z liczbą domowych urządzeń podpiętych do Internetu. Problem ten nie omija nawet właścicieli automatycznych odkurzaczy.

Rozwiązaniem tego problemu może być zmiana oprogramowania, które pozbawi nasz odkurzacz łączności z chmurą (bez utraty wielu funkcji).

Autorzy projektu Valetudo przedstawiają swoje oprogramowanie jako alternatywę dla standardowych aplikacji, dzięki którym można kontrolować pracę takich robotów. Głównym wyróżnikiem jest fakt, że program ten nie wymaga łączności z chmurą – całe oprogramowanie znajduje się wewnątrz robota. Odbywa się to za pośrednictwem protokołu MQTT do integracji z Home Assistant lub Node-RED.

Zaletą Valetudo jest to, że niekoniecznie trzeba otwierać odkurzacz, aby go zrootować (uzyskać dostęp do pełnych uprawnień systemu). Niestety jest to zależne od modelu, daty produkcji i zainstalowanego oprogramowania. Zła wiadomość jest też taka, że ​​proces nadal może być skomplikowany i że działa tylko w wybranych modelach. W Polsce najpopularniejszym producentem wspieranych odkurzaczy jest prawdopodobnie Xiaomi.

Jeśli mamy szczęście, możemy zaktualizować oprogramowanie układowe przez Wi-Fi za pomocą ręcznie wpisywanych poleceń w terminalu Linuksa lub za pomocą wygodnego narzędzia internetowego o nazwie Dustbuilder. W innych przypadkach uzyskanie dostępu do roota możliwe jest tylko przez port USB, a w niektórych modelach nie uda się tego osiągnąć bez otwierania obudowy.

Po zakończeniu aktualizacji standardowa aplikacja nie będzie już działać, a dostęp do odkurzacza stanie się możliwy tylko za pomocą interfejsu przeglądarkowego, który w większości przypadków ma te same funkcje co aplikacja mobilna, tyle że bez łączności z chmurą. Odwrócenie operacji jest możliwe – wystarczy zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych, aby usunąć Valetudo i kontynuować pracę z fabryczną aplikacją.

Zabawa ze zmianą domyślnego oprogramowania odkurzacza wydaje się trochę skomplikowana, ale efekt końcowy ma sporo zalet. Z zadaniem tym na pewno poradzą sobie ci wszyscy, którzy mieli wcześniej jakąś styczność z elektroniką i programowaniem. Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie projektu oraz na GitHubie. Warto więc spróbować! 

Producent odkurzaczy sprzeda mapę Twojego domu?
Producent odkurzaczy sprzeda mapę Twojego domu?

Firma iRobot, która znana jest z budowy autonomicznych odkurzaczy Roomba, ma zamiar wprowadzić nową, przełomową strategię. Mapy, które... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

chmura, IoT, mapowanie, odkurzacz, robot

Trwa ładowanie komentarzy...