Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Druk 3D w olbrzymiej skali!

Druk 3D 08.05.2017 Monika Mordzińska

Badacze z MIT Media Lab opracowali DCP (Digital Construction Platform) – mobilny system konstrukcyjny, który w sposób zautomatyzowany buduje struktury architektoniczne.

Robot wykorzystuje technologię wytwarzania przyrostowego, działając jak duża drukarka 3D. Objętość druku dochodzi nawet do 2786 m3.

Ramię DCP posiada rozpylacz pianki poliuretanowej w stanie ciekłym, która natychmiast zwiększa objętość i twardnieje. Maszyna układa jedną warstwę na drugiej z prędkością nawet 1728 m3/h. W ten sposób może zbudować praktycznie dowolny budynek! Pianka twardnieje tak szybko, że warstwy mogą być przesunięte względem siebie, tworząc kopuły, a nawet półki.

Ramię przypomina rękę człowieka. Większe i dłuższa część ma 4 stopnie swobody. Na końcu niej znajduje się mniejsza, o 6 stopniach swobody, przeznaczona do wykonywania drobniejszych, dokładniejszych ruchów.

Nawet niewypełnione niczym ściany z pianki mogą utrzymać ciężar człowieka.

Pomiędzy ścianami z pianki znajduje się przestrzeń, którą można wypełnić betonem lub innymi materiałami w celu wzmocnienia struktury. DCP może też wbudować w nią pręty lub łańcuchy.

Zbrojenie z łańcuchów.

Maszyna jest samodzielnym systemem, zasilanym z akumulatorów i kilku paneli słonecznych z możliwością dodania większej ich ilości. Całość może przemieszczać się z prędkością 0,5 m/s.

Cena DCP, to około 250 tysięcy dolarów. Wynalazcy eksperymentują też z wykorzystywaniem do budowy odpowiednio przygotowanego szkła, lodu, żwiru, siana i innych materiałów, które są szerzej dostępne niż pianka poliuretanowa.

Budynki konstruowane szybko, łatwo i tanio mogą znaleźć zastosowanie podczas wojen lub po klęskach żywiołowych. Robot ten na pewno pozwoli również, aby niejeden artysta zaimponował nam realizacją swojego pomysłu na budynek o niezwykłych kształtach.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Jarek_23

20:13, 08.05.2017

#1

Robi wrażenie. Powstaje coraz więcej prototypów urządzeń. Jedynie blokuje nas wyobraźnia;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.