KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Druk 3D w olbrzymiej skali!

Druk 3D w olbrzymiej skali!

Badacze z MIT Media Lab opracowali DCP (Digital Construction Platform) - mobilny system konstrukcyjny, który w sposób zautomatyzowany buduje struktury architektoniczne.

Robot wykorzystuje technologię wytwarzania przyrostowego, działając jak duża drukarka 3D. Objętość druku dochodzi nawet do 2786 m3.

Ramię DCP posiada rozpylacz pianki poliuretanowej w stanie ciekłym, która natychmiast zwiększa objętość i twardnieje. Maszyna układa jedną warstwę na drugiej z prędkością nawet 1728 m3/h. W ten sposób może zbudować praktycznie dowolny budynek! Pianka twardnieje tak szybko, że warstwy mogą być przesunięte względem siebie, tworząc kopuły, a nawet półki.

Ramię przypomina rękę człowieka. Większe i dłuższa część ma 4 stopnie swobody. Na końcu niej znajduje się mniejsza, o 6 stopniach swobody, przeznaczona do wykonywania drobniejszych, dokładniejszych ruchów.

Nawet niewypełnione niczym ściany z pianki mogą utrzymać ciężar człowieka.

Nawet niewypełnione niczym ściany z pianki mogą utrzymać ciężar człowieka.

Pomiędzy ścianami z pianki znajduje się przestrzeń, którą można wypełnić betonem lub innymi materiałami w celu wzmocnienia struktury. DCP może też wbudować w nią pręty lub łańcuchy.

Zbrojenie z łańcuchów.

Zbrojenie z łańcuchów.

Maszyna jest samodzielnym systemem, zasilanym z akumulatorów i kilku paneli słonecznych z możliwością dodania większej ich ilości. Całość może przemieszczać się z prędkością 0,5 m/s.

Cena DCP, to około 250 tysięcy dolarów. Wynalazcy eksperymentują też z wykorzystywaniem do budowy odpowiednio przygotowanego szkła, lodu, żwiru, siana i innych materiałów, które są szerzej dostępne niż pianka poliuretanowa.

Budynki konstruowane szybko, łatwo i tanio mogą znaleźć zastosowanie podczas wojen lub po klęskach żywiołowych. Robot ten na pewno pozwoli również, aby niejeden artysta zaimponował nam realizacją swojego pomysłu na budynek o niezwykłych kształtach.

Źródło: [1]

budownictwo, MIT, robot

Trwa ładowanie komentarzy...