KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Makaron wydrukowany w 3D, który zmienia kształt

Makaron wydrukowany w 3D, który zmienia kształt

Dzięki drukarce 3D mogą powstać nie tylko roboty i inne urządzenia, ale także jedzenie!

Stworzony przez naukowców z MIT makaron jest wyjątkowy także pod innym względem - po zagotowaniu w wodzie zmienia kształt.

Niektóre z przedstawionych wyrobów są na początku płaskie, a potem przybierają formę np. kwiatu lub owijają się wokół kawioru. Zaprezentowano także spaghetti, które rozdziela się na mniejsze części.

Zwłaszcza płaski kształt ma tu duże znaczenie. Dzięki niemu będzie można zaoszczędzić na opakowaniach, w pełni wykorzystując dostępną przestrzeń. Aktualnie nawet idealnie spakowane rurki to aż 67% powietrza w każdej paczce.

Makaron wygina się w łuk dzięki dwóm warstwom żelatyny. Górna jest gęstsza od dolnej, przez co pochłania więcej wody i bardziej zwiększa swoją objętość. Z kolei aby uzyskać inne kształty, górna warstwa żelatyny została w konkretnych miejscach pokryta jadalną celulozą, która nie pozwala na wchłanianie wody.

Rozmieszczając celulozę w odpowiedni sposób, można zaprogramować dowolny efekt końcowy. Twórcy umieścili także wszystkie kształty oraz ich własności w bazie danych i stworzyli modele obliczeniowe. Dzięki temu użytkownicy mogą zaprojektować własny makaron i otrzymać instrukcję jego produkcji!

Druk 3D to nie jedyna technologia, którą da się wykorzystać do tego celu. Podobne rezultaty można osiągnąć m.in. metodą sitodruku. Makaron stworzono i przetestowano jako składnik potraw przy współpracy z szefem kuchni. Smak i konsystencja dań okazały się sukcesem.

Źródło: [1]

druk 3d, jedzenie, MIT

Trwa ładowanie komentarzy...