KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Generowanie liczb losowych z bąbelków powietrza

Generowanie liczb losowych z bąbelków powietrza

Wbrew pozorom wygenerowanie losowej liczby jest trudne. Zazwyczaj uzyskujemy wartości, które są tylko pseudolosowe. W niektórych zadaniach taki sposób losowania to jednak zbyt mało.

Oto nietypowe rozwiązanie tego problemu. Jego autor pokusił się o wykorzystanie kamery, która zlicza bąbelki powietrza w akwarium!

Jason Fenech, autor projektu BubbleRNG, podzielił się swoim oryginalnym pomysłem na generowanie prawdziwie losowych liczb. Jego urządzenie generuje nowe wartości na podstawie liczby bąbelków powietrza, które unoszą się na tafli wody i są w zasięgu umieszczonej nad akwarium kamery.

Do stworzenia takiego generatora autor użył akwarium, dwóch pomp wraz ze specjalnymi dyszami, kamerki USB oraz własnego oprogramowania, korzystającego m.in. z biblioteki OpenCV.

Działanie specjalnego oprogramowania polega na cyklicznym pobieraniu pojedynczych klatek obrazu z kamery USB, a następnie analizowaniu ich w celu wykrycia na nim okręgów (pęcherzy powietrza). Program w procesie analizy korzysta z transformacji Hougha, czyli metody wykrywania regularnych kształtów. Finalnie liczba wykrytych okręgów tworzy nową liczbę losową.

Oprogramowanie stworzone przez autora

Oprogramowanie stworzone przez autora

Rozwiązanie takie może być przydatne podczas generowania kluczy szyfrujących oraz wszędzie tam, gdzie kluczowa jest prawdziwa losowość. Autor zapewnia, że jego urządzenie jest w stanie generować prawdziwie losowe wartości, co potwierdzone zostało za pomocą programów DieHard oraz RaBiGeTe.

Działanie opisywanego urządzenia jest widoczne na poniższym filmie:

Osoby zainteresowane projektem znajdą wszystkie informacje na GitHubie. Autor udostępnił gotowy program, dzięki czemu budowa własnego urządzenia tego typu powinna być teraz stosunkowo łatwa. Macie jeszcze jakiś pomysł na inne, równie oryginalne metody generowania liczb losowych?

Balansowanie piłeczką, czyli ciekawy przykład PID w praktyce
Balansowanie piłeczką, czyli ciekawy przykład PID w praktyce

Celem opisywanego projektu jest utrzymanie małej piłeczki na specjalnej, ruchomej platformie. Urządzenie to jest więc ciekawym gadżetem oraz... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

bezpieczeństwo, kryptografia, OpenCV, projekt, szyfrowanie

Trwa ładowanie komentarzy...