KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowa frezarka do PCB zbudowana na STM32 Nucleo

Miniaturowa frezarka do PCB zbudowana na STM32 Nucleo

Wykonanie płytek PCB to czynność, która sprawia wiele trudności pasjonatom elektroniki. Mało kto ma ochotę bawić się w ręczne trawienie płytek.

Dzięki frezarce domowe wykonanie PCB staje się znacznie prostszym i przyjemniejszym zajęciem.

Większość miłośników elektroniki w pewnym momencie spotyka się z problemem wykonania płytki PCB. Przeważająca część hobbystów najpierw przenosi wydruk na laminat za pomocą termotransferu bądź transferu chemicznego. Następnie laminat jest wytrawiany w nadsiarczanie sodu.

Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych
Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych

Chyba każdy elektronik widział kiedyś płytkę PCB, która została wykonana w profesjonalnej fabryce. Nie każdy jednak wie, jak wygląda... Czytaj dalej »

Inne podejście zaproponowała grupa wielbicieli elektroniki znana jako Ant Team. Stworzyli oni projekt frezarki CNC służącej do frezowania obwodów elektronicznych w laminacie. Budowane przez nich urządzenie miało być tańsze, mniejsze oraz prostsze w budowie niż dostępne dotychczas frezarki.

Urządzenie zawiera wiele elementów wydrukowanych w 3D

Urządzenie zawiera wiele elementów wydrukowanych w 3D

Sercem frezarki jest mikrokontroler STM32F401-RE (wykorzystano płytkę Nucleo). Dzięki zastosowaniu tej płytki możliwe było użycie gotowego shieldu CNC. Pozwala on na łatwy montaż sterowników silników krokowych. Napędy te wykorzystano do poruszania wrzecionem w osiach X i Y. Za ruch w osi Z odpowiada silnik liniowy. Za wrzeciono posłużył tu silnik bezszczotkowy, sterowany przez odpowiedni regulator ESC. Aby obniżyć koszty i uprościć budowę, wykorzystano elementy wydrukowane w 3D.

Frezarka podczas pracy kalibracji osi Z

Frezarka podczas pracy kalibracji osi Z

Zgodnie z pierwotnymi założeniami urządzenie frezuje obwody w laminacie miedzianym. Maksymalne wymiary obrabianego laminatu to 160 × 100 mm, lecz powierzchnia robocza maszyny jest mniejsza i wynosi 70 × 100 mm. Wymiary te są wystarczające do realizacji większości amatorskich projektów.

Działanie urządzenia w praktyce widoczne jest na poniższym filmie:

Projekt został udostępniony na zasadach open-source, każdy może więc wykonać swój egzemplarz. Autorzy ułatwili to, przygotowując instrukcję wykonania takiej frezarki. Macie jakieś doświadczenia z PCB wykonanymi za pomocą takiej metody? Jeśli korzystanie z wiertła uważacie za zbyt oczywiste, to może zainteresuje Was podobne urządzenie, które bazowało na zastosowaniu lasera?

Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera
Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera

Nawet mały, amatorski ploter laserowy można wykorzystać do stworzenia PCB. Nie potrzebna jest duża moc, wystarczy dobry pomysł i trochę…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

cnc, frezarka, projekty, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...