KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Cyfrowy zegar 7-segmentowy z 28 serwomechanizmów

Cyfrowy zegar 7-segmentowy z 28 serwomechanizmów

Kreatywność majsterkowiczów nie zna granic, a popularne Arduino pomaga w tworzeniu różnych oryginalnych zegarów cyfrowych.

Opisywany projekt przedstawia aktualną godzinę za pomocą 28 serw, które pozwalają symulować mechaniczne wyświetlacze 7-segmentowe.

Autor projektu, czyli Michael Klements, podzielił się swoim projektem zegara, którego wyświetlacz jest w pełni mechaniczny i do prezentacji godziny nie wykorzystuje żadnych diod. Aktualna godzina jest przedstawiana za pomocą serwomechanizmów, które obracają kolorowe segmenty wyświetlacza.

Do stworzenia tego DIY autor wykorzystał m.in. Arduino UNO, 28 serw modelarskich SG90, 2 sterowniki serwomechanizmów oraz moduł czasu rzeczywistego DS1302. Wszelkie elementy mechaniczne wraz z segmentami wyświetlacza zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Podłączenie tak wielu serw bezpośrednio do użytego Arduino nie było możliwe ze względu na liczbę potrzebnych sygnałów PWM. Konstruktor skorzystał więc z dwóch 16-kanałowych sterowników komunikujących się z mikrokontrolerem po I2C, a całość została zasilona z wydajnego 12-woltowego zasilacza, którego napięcie redukowane jest przez przetwornicę DC/DC na 5 V.

Zasada działania zegara jest dość prosta, ponieważ polega wyłącznie na obracaniu określonych segmentów o 90 stopni. Aby zwiększyć czytelność, autor dodatkowo pokrył czarną farbą niepotrzebne ścianki segmentów. Działanie gotowego projektu oraz etapy jego powstawania przedstawiono na filmie przygotowanym przez konstruktora:

Osoby zainteresowane tym DIY dowiedzą się o nim więcej z instrukcji przygotowanej przez autora, w której zamieszczone zostały niezbędne pliki STL oraz program dla Arduino. Znacie jeszcze jakieś ciekawe i oryginalne projekty zegarów?

Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB
Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB

W życiu prawie każdego elektronika przychodzi chwila, w której chce on zapanować nad czasem i decyduje się na zbudowanie własnego... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, diy, inspiracja, projekt, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...