KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Intel Joule – nowa platforma IoT dla wymagających

Intel Joule – nowa platforma IoT dla wymagających

Podczas IDF (Intel Developer Forum) ogłoszono nową platformę dedykowaną IoT. Po znanych już nam Galileo, Edison oraz Curie przyszła pora na najmocniejszego zawodnika w tej lidze, Intel Joule.

Ten najnowszy komputer jednopłytkowy znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest duża moc obliczeniowa - np. podczas operacji na strumieniach wideo.

Intel Joule jest produktem, który kontynuuje serię platform IoT takich jak Edison. Płytka dostępna będzie w dwóch wariantach. Obie bazować będą na tym samym SoC (System on Chip) różnice widoczne będą w częstotliwościach pracy oraz dostępnej pamięci.

Pierwsza wersja, Joule 570X bazuje na module SoC Intel Atom Broxton-M T5700. Konstruktorzy do swojej dyspozycji będą mieli procesor 4x Goldmont @ 1.7GHz (z opcją turbo do 2.4GHz) wspierany przez 4GB pamięci RAM LPDDR4 oraz 16 GB pamięci eMMC. Druga odrobinę słabsza wersja, Joule 550X bazuje na SoC Intel Atom Broxton-M T5500. W przypadku tej wersji, głównym procesor taktowany będzie z prędkością 1.5GHz, a do dyspozycji programisty będzie 3 GB RAM oraz 8 GB pamięci eMMC.

Joule_3

Obie wersje wyposażone są w GPU Intel Gen9, łączność bezprzewodową WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 4.1. Dodatkowo na złącza (oprócz pinów GPIO) wyprowadzono m.in:

  • UART,
  • I2C,
  • MPI CSI,
  • MPI DSI,
  • USB 3.0.

Płytki są niewiele większe od wspomnianego wcześniej Edisona (35.5 x 25 x 3.9 mm), najnowszy produkt Intela mierzy bowiem jedynie 48 x 24 x 3.5 mm. W celu ułatwienia deweloperom pracy z nowymi układami przygotowano dedykowane płytki bazowe z niezbędnym peryferiami.

Joule_2

Płytka bazowa z gniazdami pod Intel Joule.

Zastosowanie dla Intel Joule?

Duży nacisk położono na grafikę, a konkretnie na możliwość współpracy z kamerami. W związku z tym nowa platforma zapewne znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest użycie kamery np. w formie sensora rozpoznającego otoczenie.

Programiści mają również dostęp do API, które z wykorzystaniem kamer RealSens pozwala na wykonywanie skanów 3D, śledzenie osób, czy rozpoznawania obiektów. Możliwości te wraz z niewielkimi rozmiarami sprawiają, że płytka sprawdzi się w urządzeniach mobilnych oraz robotach.

W sieci znaleźć można już kilka przykładów wykorzystania platformy. Jednym z nich jest poniższy film (jednak nie niesie on zbyt wiele informacji):

Porównując możliwości nowej platformy odchodzimy raczej od Arduino i RPI, a zbliżamy się w stronę Nvidia Jetson, o którym pisaliśmy już wcześniej.

Cena i dostępność Intel Joule

Z informacji, które dostępne są w tej chwili wynika, że wersja 570x ma kosztować ~370$. W tej chwili dostępne są jedynie zestawy deweloperskie. Intel Joule trafi do regularnej sprzedaży na całym świecie w ostatnim kwartale 2016 roku. Więcej informacji na  znaleźć można na stronie Intela.

Czy usprawiedliwiając cenę (zdecydowanie większymi możliwościami) widzie zastosowanie dla Intel Joule w swoich kolejnych projektach?

Edison, Intel, Joule

Trwa ładowanie komentarzy...