KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Gimball przemierza jaskinie lodowe

Gimball przemierza jaskinie lodowe

Ciemne i wąskie szczeliny lodowcowe nie są przyjazne ani dla dronów, ani dla ludzi. Na każdym kroku może czyhać niebezpieczeństwo, na przykład w postaci ostrych odłamków lodu.

Niezwykle stabilny dron nazwany Gimball, stworzony przez Flyability, nie zważa na te problemy.

Bezpieczne dotarcie do osoby, która wpadła do szczeliny lodowcowej, jest niezwykle trudne. Firma Flyability, we współpracy z zespołem ratowników z Alp Szwajcarskich, zaproponowała wykorzystanie Gimballa w akcjach ratunkowych.

Rezultatem lotu drona jest film, w którym widać, że przebycie jaskini lodowej nie jest dla niego problemem. Kamera HD i potężny system oświetlenia zapewniają wysoką jakość nagrań.

W przeciwieństwie do innych dronów znajdujących się w klatkach ochronnych, Gimball nie stanowi sztywnej całości ze swoją obudową. Zderzenie z lodową ścianą, sufitem lub innym elementem otoczenia wprawia kulistą klatkę w ruch obrotowy. Nie powoduje to zmiany kierunku poruszania się drona, który znajduje się wewnątrz.

Ta stabilność i wytrzymałość sprawia, że Gimball może być z powodzeniem obsługiwany w dowolnym środowisku, nawet przez osoby bez większego doświadczenia w pilotowaniu dronów.

Flyabiliy-Gimball-2

Do tej pory Gimball miał być przeznaczony przede wszystkim do użytku w przemyśle. Ten eksperyment ukazuje jego potencjał w akcjach ratunkowych, zwłaszcza w miejscach niebezpiecznych lub niedostępnych dla ludzi i innych robotów. Na przeszkodzie do szerokiego wykorzystania tego drona stoi na razie jego cena – 25 tysięcy dolarów.

Źródło: [1]

dron, gimball, ratunek, robot

Trwa ładowanie komentarzy...