KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ball caster - co warto wiedzieć?

Ball caster to popularne określenie rodzaju koła podporowego, stosowanego powszechnie w robotyce amatorskiej. Produkty tego typu nie mają żadnej powszechnej nazwy w języku polskim.

W wielu robotach amatorskich wykorzystuje się napęd różnicowy (dwa silniki napędzają dwa niezależne koła). Występuje więc potrzeba podparcia robota przynajmniej w jednym dodatkowym punkcie, aby się nie przewrócił lub nie tarł o podłoże nieprzystosowanymi elementami konstrukcji.

Ball caster to kula osadzona w sferycznej wnęce specjalnej obudowy. Luzy konstrukcyjne oraz specjalny materiał wykonania (teflon, poliamid, wypolerowany metal) umożliwiają jej swobodny obrót w dowolny sposób. Najważniejszą przewagą nad tradycyjnym kołem podporowym jest błyskawiczna reakcja na zmianę kierunku obrotu, a także stałe umiejscowienie punktu podparcia względem całej konstrukcji - nie zmienia się położenie środka ciężkości robota.

Przykładowe

Przykładowe ball castery firmy POLOLU (wersje z plastikową i metalową kulą)

Ball castery można zakupić w sklepach meblowych, jako części zamienne do mebli (są zwykle duże i ciężkie, ale za to wytrzymują większe obciążenia) albo w sklepach dla elektroników i robotyków, gdzie można znaleźć coraz więcej różnych modeli – producentem najpopularniejszych kół tego typu jest obecnie firma POLOLU.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 2

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!