KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Płatek śniegu z Arduino i prostym czujnikiem dotykowym?

Płatek śniegu z Arduino i prostym czujnikiem dotykowym?

Oto Arduinoflake, czyli oryginalny płatek śniegu, który sterowany jest za pomocą Arduino Nano. Efekt świetlny zbudowany został bez użycia PCB, połączenia wykonano z cienkiego drutu.

Płatek wyposażono również w skrajnie prosty czujnik dotykowy, który pozwala na wygodną zmianę sposobu animowania diod.

Płatek "śniegu" składa się z 30 białych diod pogrupowanych w 17 segmentów. Każdy z nich może być niezależnie sterowany przez Arduino za pomocą sygnałów PWM. Najwięcej swojego uroku konstrukcja zawdzięcza jednak sposobowi, w który autor postanowił zmontować cały płatek.

W przypadku tego projektu wszystkie połączenia powstały przy użyciu cienkich, mosiężnych prętów, które stanowił bazę płatka. Inspiracją do kształtu była oczywiście natura:

Na zbudowanie tej małej konstrukcji zużyto aż 2 metry mosiężnego drutu o średnicy 0,8 mm. Autor zdecydował się na taką formę, ponieważ od dawna chciał przetestować swoją cierpliwość oraz precyzję lutowania. Po wykonaniu płatka, nadszedł moment na przylutowanie Arduino Nano, które stało się elementem centralnym ozdoby.

Wszystkie połączenia z Arduino Nano

Wszystkie połączenia z Arduino Nano

Płatek śniegu został wyposażony w bardzo ciekawy, pojemnościowy czujnik dotykowy, który składa się praktycznie z jednego rezystora. Więcej na temat tej techniki wykrywania dotyku znaleźć można na stronie użytej tutaj biblioteki CapacitiveSensor. Czujnik został wykorzystany do sterowania płatkiem, za jego pomocą można m.in. zmieniać efekty świetlne.

Podczas pierwszych testów tylko niektóre segmenty były sterowane za pomocą PWM. Oczywiście było to związane z ograniczoną liczbą wyjść z dostępnym sprzętowym PWM. Ostatecznie autor użył jednak biblioteki generującej odpowiednie sygnały programowo. Dzięki temu płatek śniegu może od teraz być jeszcze bardziej efektowny. Macie pomysły na ciekawe rozbudowanie tej oryginalnej ozdoby?

Powrót do korzeni: pamięć ferrytowa dla Arduino
Powrót do korzeni: pamięć ferrytowa dla Arduino

Pamięci ferrytowe były szczególnie popularne w latach 1950 - 1970, gdy złota era komputerów dopiero miała się rozpocząć. Dziś już... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, led, ozdoba, święta

Trwa ładowanie komentarzy...