KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowy zegar tekstowy DIY z modułem Bluetooth

Miniaturowy zegar tekstowy DIY z modułem Bluetooth

Każdy z nas spotyka zegary analogowe i cyfrowe, cały czas trafiają się jednak projekty, które mogą zaskoczyć. Tak jest właśnie w tym przypadku!

Oto zegar, który wskazuje aktualny czas słowami. Największe wrażenie robi tutaj niewielki rozmiar, który udało się uzyskać dzięki użyciu Espruino.

Autor projektu postanowił wykonać zegar tekstowy, który składa się wyłącznie z wyświetlacza 8x8 oraz programowalnego modułu Bluetooth MDBT42, który posiada również 32 GPIO (w tym UART, PWM, I2C oraz SPI). Co najważniejsze, układ ten pozwala na komunikację przez Bluetooth Low Energy (BLE).

Rozmiary modułu i sposób wyprowadzenia sygnałów pozwoliły na to, aby płytka została przylutowana bezpośrednio do matrycy - wystarczyło delikatnie wygiąć wystające piny:

Zasada działania tego zegara polega na podświetlaniu wybranych komórek wyświetlacza z naklejonymi literami, które łącznie tworzą zdanie odpowiadające aktualnej godzinie. Ze względu na wielkość ekranu, minuty są zaokrąglane do wartości: pięć (five), dziesięć (ten), piętnaście (quarter), dwadzieścia (twenty) i wpół do (half). Godzina jest podawana w formacie 12h i łączona jest z minutami przez słowa: za (to) lub po (past). Wszystkie te informacje zostały rozmieszczone na szablonie:

Szablon matrycy LED

Szablon matrycy LED

Minusem tego projektu jest dokładność wskazywania czasu, która waha się w przedziale od 5 do 10 minut. Drugim minusem, dla niektórych, może być przedstawianie czasu w języku angielskim, choć jest to również dobry sposób na nauczenie się odczytywanie godziny w tym języku.

Budowa projektu została dokładnie omówiona na poniższym filmie, na którym można też zobaczyć jak wygląda praca ze wspomnianą platformą Espruino:

Koszt wykonania opisywanej wersji zegara to około 65 zł. Więcej informacji na temat budowy takiego oryginalnego zegara oraz ekosystemu Espruino znaleźć można na stronie projektu. Jak podoba Wam się taki sposób wskazywania aktualnego czasu?

Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych
Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych

Opisywany zegar cyfrowy zbudowany z zegarów analogowych to bardzo ciekawa koncepcja. Choć efekt wygląda imponująco, to złożoność tego typu... Czytaj dalej »

Źródło: [1]. Autor wpisu: Darek Karpiński, Redakcja: Damian Szymański

bluetooth, espruino, projekty, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...