KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Automatyczna giętarka do drutu sterowana przez Arduino

Automatyczna giętarka do drutu sterowana przez Arduino

W ubiegłym roku duńscy naukowcy opracowali robota z aluminiowego drutu, który był w stanie wykonać proste zadania.

Aby taka konstrukcja mogła powstać potrzebne było urządzenie do precyzyjnego gięcia drutu i formowania go w odpowiedni kształt.

Zastanawialiście się kiedyś jak powstają nietypowe sprężyny lub inne elementy precyzyjnie uformowane z kawałku drutu? Do ich wykonywania służą maszyny, które prostują, a następnie wyginają materiał za pomocą specjalnej głowicy. Oto przykład domowej wersji takiej giętarki.

Budowa urządzenia była możliwa głównie dzięki wykorzystaniu Arduino oraz drukarki 3D. Całość została najpierw zaprojektowana w 3D, co pozwoliło uniknąć wielu problemów. Maszyna ta na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie, lecz można w niej dość łatwo wyróżnić kolejne bloki, przez które przechodzi obrabiany materiał.

Pierwszym etapem obróbki jest prostowanie drutu. Materiał jest pobierany z zasobnika i wciągany do miedzianej prowadnicy. Po drodze przechodzi on przez pięć ciasno ułożonych rolek prostujących drut. Autor wzorował się tutaj na przemysłowych giętarkach, jednak ostatecznie okazało się, że w tym wypadku mechanizm wciągający materiał czasami okazuje się zbyt słaby, aby przeciągnąć mocniej wygięty drut przez rolki. Ten element urządzenia w przyszłości będzie więc wymagał poprawek.

Drut przechodzi przez długą prowadnicę i wychodzi już wyprostowany na końcu urządzenia, gdzie znajduje się ruchoma głowica. To właśnie tutaj dzieje się najciekawsze. Obracanie głowicy oraz odpowiednie manewrowanie trzpieniem pozwala wygiąć drut w praktycznie dowolny sposób.

Całe urządzenie sterowane jest przez Arduino Nano, do którego podłączono serwomechanizm, trzy sterowniki silników krokowych DRV8825 oraz czujnik w postaci krańcówki. Na pochwałę zasługuje fakt, że autor zadbał o poprawne zasilanie serwomechanizmu, które zostało poprowadzone z osobnego stabilizatora. Na szczęście serwo nie zostało zasilone prosto z Arduino - tak jak błędnie robi to wiele osób. Do połączenia gotowych modułów zaprojektowana została specjalna płytka drukowana.

Obrabiarka jest w stanie wykonać różne kształty, ale autor niestety nie przygotował oprogramowania pozwalającego na łatwe wgrywanie kształtów. Aktualnie dostępnych jest tylko kilka prostych wzorów, które zostały na stałe zapisane w pamięci urządzenia.

W aktualnej formie projekt nie ma zbyt wielu praktycznych zastosowań, ale na pewno wyróżnia się na tle innych, szablonowych projektów budowanych w oparciu o Arduino. Po dopracowaniu, giętarka mogłaby z powodzeniem "produkować" ozdoby, breloczki lub oryginalne elementy mechaniczne. Macie inne pomysły na wykorzystanie takiego urządzenia?

Budzik w stylu gier retro na Arduino
Budzik w stylu gier retro na Arduino

Lubisz gry z dawnych lat? Dla wielu osób Mario, Pacman, Donkey Kong oraz Space Invader to miłe wspomnienia z dzieciństwa.…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, cnc, drut, HowToMechatronics, mechatronika

Trwa ładowanie komentarzy...