KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty ABB wydrukują w 3D most ze stali nierdzewnej!

Roboty ABB wydrukują w 3D most ze stali nierdzewnej!

Niespełna 3 miesiące temu informowaliśmy Was o betonowym moście wydrukowanym w 3D. Już niedługo powstanie przeprawa wykonana ze stali nierdzewnej!

Tym razem konstrukcja zostanie wydrukowana za pomocą 6-osiowych robotów ABB z głowicami spawalniczymi.

Wybudowany przez roboty ABB most w innowacyjnej technologii druku 3D połączy brzegi kanału w znanej na całym świecie dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. W pełni funkcjonalna konstrukcja ze stali nierdzewnej, która będzie kładką dla pieszych, przetnie Oudezijds Achterburgwal – jeden z najstarszych kanałów w mieście.

Do druku tej nietypowej konstrukcji użyto 6 osiowe roboty ABB: IRB 2600 oraz IRB 6700. Dzięki temu można sterować głowicą drukującą MX3D w wielu różnych położeniach, a możliwości druku nie są ograniczeniem dla konstrukcji mostu.

Robot IRB 2600.

Robot IRB 2600.

Sam proces produkcyjny jest prosty: głowica spawalnicza jest zamocowana na końcu ramienia robota ABB, a niewielkie ilości materiału spawalniczego są dodawane na bieżąco w trakcie produkcji. W ten sposób powstają samonośne metalowe pręty i struktury, które właściwie składają się z wielu spawów. W innym miejscu roboty tworzą duże części z metrowych stalowych blach.

Jest to już pewne, że druk 3D to praktyczne narzędzie w budowie dużych, funkcjonalnych przedmiotów. Projekt ten pokazuje, że nie ma też ograniczeń w rodzaju używanego materiału. W dodatku metoda ta pozwala zminimalizować ilość odpadów, która nastręcza problemów przy tradycyjnej budowie mostów z wykorzystaniem wysokoemisyjnego betonu.

abb, most, przemysł, robot

Trwa ładowanie komentarzy...