Wybudowany przez roboty ABB most w innowacyjnej technologii druku 3D połączy brzegi kanału w znanej na całym świecie dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. W pełni funkcjonalna konstrukcja ze stali nierdzewnej, która będzie kładką dla pieszych, przetnie Oudezijds Achterburgwal – jeden z najstarszych kanałów w mieście.
Zadania podjęła się holenderska firma MX3D. Opracowała ona własną metodę przyrostowej produkcji z wykorzystaniem precyzyjnych robotów przemysłowych.
Do druku tej nietypowej konstrukcji użyto 6 osiowe roboty ABB: IRB 2600 oraz IRB 6700. Dzięki temu można sterować głowicą drukującą MX3D w wielu różnych położeniach, a możliwości druku nie są ograniczeniem dla konstrukcji mostu.
Robot IRB 2600.
Sam proces produkcyjny jest prosty: głowica spawalnicza jest zamocowana na końcu ramienia robota ABB, a niewielkie ilości materiału spawalniczego są dodawane na bieżąco w trakcie produkcji. W ten sposób powstają samonośne metalowe pręty i struktury, które właściwie składają się z wielu spawów. W innym miejscu roboty tworzą duże części z metrowych stalowych blach.
Jest to już pewne, że druk 3D to praktyczne narzędzie w budowie dużych, funkcjonalnych przedmiotów. Projekt ten pokazuje, że nie ma też ograniczeń w rodzaju używanego materiału. W dodatku metoda ta pozwala zminimalizować ilość odpadów, która nastręcza problemów przy tradycyjnej budowie mostów z wykorzystaniem wysokoemisyjnego betonu.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...