KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Fotorezystor - co warto wiedzieć?

Fotorezystor to bierny element elektroniczny, którego opór jest zależy od natężenia światła. Włączony w układ zachowuje się jak standardowy rezystor, tj. spełnia prawo Ohma i przepuszcza prąd jednakowo w obie strony. Opór stawiany przez fotorezystor maleje ze wzrostem natężenia światła.

Jak działa fotorezystor?

Element ten posiada dwa wyprowadzenia oraz charakterystyczną powierzchnię światłoczułą, na której znaleźć można grzebieniowe elektrody podłączone do 2 wyprowadzeń. Fotorezystory są wykonywane z półprzewodnika (np. krzemu lub siarczku ołowiu), który naniesiony jest na szklane podłoże. Światło padające na czujnik generuje nośniki ładunku elektrycznego, co ułatwia przepływ prądu.

Jak sprawdzić fotorezystor? Sprawa jest bardzo prosta - wystarczy podłączyć go do uniwersalnego miernika i zmierzyć opór w sytuacji, gdy element jest oświetlony oraz zaciemniony. Jeśli element jest sprawny to uzyskane wyniki będą znacznie się od siebie różniły.

Fotorezystor w praktyce - zmiana rezystancji po wpływem światła

Fotorezystor w praktyce - zmiana rezystancji po wpływem światła

Symbol fotorezystora

Element nazywany czasami również jako fotoopornik lub opornik fotoelektryczny na schematach przedstawiany jest w sposób podobny do rezystora - jedyną różnicą jest obecność strzałek, które mają symbolizować promienie padającego światła. Więcej na temat symboli elementów elektronicznych na schematach znaleźć można w artykule: jak czytać schematy?

Fotorezystor na schemacie ideowym (symbol)

Symbol fotorezystora na schemacie

Co to jest charakterystyka fotorezystora?

Właściwości fototranzystora są często opisywane za pomocą wykresów. Np. charakterystyka widmowa informuje nas o czułości elementu w zależności od długości fali światła na niego padającego. Spotyka się również charakterystykę prądowo-napięciową, która opisuje działanie tego elementu przy różnym oświetleniu. Fotorezystory są jednak najczęściej opisywane minimum za pomocą 2 parametrów:

  • rezystancji ciemnej,
  • rezystancji jasnej.

Rezystancja ciemna to opór, jaki będzie stawiał fotorezystor w sytuacji zaciemnienia. Wartość ta sięga najczęściej megaomów. Rezystancja jasna to opór stawiany przez fotoopornik w sytuacji, gdy zostanie on wystawiony na światło o określonym natężeniu.

Jak podłączyć fotorezystor do Arduino? 

Fotorezystor można bez problemu podłączyć do Arduino jako analogowy czujnik światła. Dzięki temu możliwe jest budowanie np. lampek, które włączają się automatycznie po zmroku. Elementy te mogą być również bardzo prostymi czujnikami zbliżeniowymi.

Fotorezystor podłączamy do Arduino jako element będący częścią dzielnika napięcia. Oprócz czujnika potrzebujemy więc dodatkowo jednego rezystora. Przykładowe podłączenie widoczne jest poniżej:

Fotorezystor podłączony do ADC w Arduino

Podłączenie fotorezystora do Arduino

Więcej informacji na temat podłączenia fotorezystora do Arduino znaleźć można w naszym darmowym kursie Arduino, a konkretnie w części na temat przetwornika ADC w Arduino UNO:

Kurs Arduino – #4 – Przetwornik ADC
Kurs Arduino – #4 – Przetwornik ADC

W poprzednich częściach kursu zajmowaliśmy się odczytywaniem sygnałów cyfrowych. Dzięki temu mogliśmy np.: sprawdzić, czy przycisk został... Czytaj dalej »

Fotorezystor to bardzo tani element, który dzięki wysokiej niezawodności jest używany w różnych DIY w roli prostego czujnika analogowego. Warto pamiętać, że fotorezystory są wrażliwe na temperaturę otoczenia - duże wahania mogą w sposób znaczący wpływać na opór elementu.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.5 / 5. Głosów łącznie: 32

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.5 / 5. Głosów łącznie: 32

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!