KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) – #1 – wstęp, spis treści

Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) – #1 – wstęp, spis treści

Za nami kurs zupełnych podstaw Raspberry Pi. Czas wykorzystać zdobytą wiedzę i przejść do ciekawych oraz użytecznych projektów.

Podczas wykonywania ćwiczeń z tego kursu stworzymy wiele praktycznych urządzeń. Przed nami m.in. konsola do gier, własny Dropobox, serwer www oraz automatyka budynkowa.

Czego nauczysz się z tego kursu?

Podczas tego kursu skupimy się na realizacji ciekawych projektów na Raspberry Pi. Każdy artykuł opublikowany w tej serii będzie omawiał wykonanie praktycznego projektu. Nie będą to ćwiczenia, które jedynie demonstrują działanie peryferiów - tym razem chodzi o konkretne zastosowania.

Projekty będą przeróżne: od systemu używanego w automatyce budynków, przez program informujący diodami o nowych mailach, aż po konsolę do gier retro i centrum multimedialne. Co więcej, większość z projektów będzie mogła działać na Raspberry Pi jednocześnie!

Raspberry Pi 3 model B+, na którym można wykonać ćwiczenia z kursu.

Raspberry Pi 3 model B+, na którym można wykonać ćwiczenia z kursu.

Spis treści - realizowane projekty

Podczas realizacji projektów będziemy wykorzystywać różne darmowe programy, biblioteki i systemy. Czasami będziemy też pisali własne programy - wszystko na bazie informacji z poprzedniego kursu.

Spis treści:

Kurs został tymczasowo wstrzymany w związku z aktualizacjami wymuszonymi przez premierę nowego RPi oraz zmiany w używanym oprogramowaniu. W przypadku ewentualnych problemów z powyższymi ćwiczeniami zachęcamy do zadawania pytań na forum - chętnie udzielimy bezpośredniej pomocy. Po aktualizacji kursu przewidziana jest publikacja poniższych poradników:

  • Kurs Raspberry Pi, projekty - #7 - blokowanie reklam z Pi-hole
  • Kurs Raspberry Pi, projekty - #8 - powiadomienia o mailach (Python)
  • Kurs Raspberry Pi, projekty - #9 - własny Dropbox
  • Kurs Raspberry Pi, projekty - #10 - centrum multimediów
  • Kurs Raspberry Pi, projekty - #11 - serwer druku

Interfejsy przykładowych programów używanych w tym kursie:

Niezbędny sprzęt

Wszystkie projekty z tej serii można wykonać na zestawach, które były używane w poprzednim kursie podstaw Raspberry Pi. Opisywane ćwiczenia będą działały na najnowszych wersjach Raspberry Pi 3B oraz 3B+. Część projektów będzie bazowała na zestawach podstawowych, jednak zdecydowana większość będzie wymagała zestawów rozszerzonych (z uwagi na podłączanie elektroniki do RPi).

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu podstaw Rasberry Pi dostępne są w formie gotowych zestawów!

Zamów w Botland.com.pl »

Powyższe zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy do wykonania opisywanych projektów (oczywiście w ramach zasad zdrowego rozsądku). Czasami może przydać się też myszka, klawiatura lub dostęp do monitora. Z przyczyn oczywistych nie wkładamy jednak monitorów do naszych zestawów. Potrzeba wykorzystania dodatkowego sprzętu będzie pojawiała się tylko przy nielicznych projektach.

Dla kogo?

Projekty bez problemu będzie mógł wykonać każdy kto opanował wiadomości z naszego najnowszego kursu podstaw Raspberry Pi. Tę serię należy traktować jako kontynuację tamtego kursu - stąd w nazwie dopisek "poziom II". Jeśli nie znasz podstaw Raspberry Pi (instalacja systemu, konfiguracja, praca z Linuksem, obsługa GPIO, podłączanie dodatkowej elektroniki) to zacznij tu:

Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – wstęp
Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – wstęp

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

Dlaczego warto uczyć się z tego kursu?

Nasze kursy pisane są przez pasjonatów, którzy znają opisywane zagadnienia z praktyki i wiedzą jak zarazić każdego entuzjazmem do elektroniki! Do tej pory tysiące osób uczyło się już z naszych kursów np. podstaw elektroniki, lutowaniaprogramowania Arduino.

Podsumowanie

Kurs wykonywania projektów na Raspberry Pi to "esencja" korzystania z malinki. Realizując kolejne ćwiczenia będzie można zobaczyć jak wszechstronnym komputerem jest RPi. Wykonanie nawet bardzo rozbudowanych projektów nie będzie dużym wyzwaniem. Wystarczy wykorzystać poznane podstawy, połączyć je z ciekawymi programami i gotowe. Na szczęście podstawy są już za nami - możemy więc przejść do praktyki!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów łącznie: 506

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Nawigacja kursu

Autorzy kursu:
Damian Szymański,
Piotr Adamczyk

Domoticz, kursRaspberryPi, kursRPiProjekty, Pi-hole, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...