Za nami kurs zupełnych podstaw Raspberry Pi. Czas wykorzystać zdobytą wiedzę i przejść do ciekawych oraz użytecznych projektów.
Podczas wykonywania ćwiczeń z tego kursu stworzymy wiele praktycznych urządzeń. Przed nami m.in. konsola do gier, własny Dropobox, serwer www oraz automatyka budynkowa.
Podczas tego kursu skupimy się na realizacji ciekawych projektów na Raspberry Pi. Każdy artykuł opublikowany w tej serii będzie omawiał wykonanie praktycznego projektu. Nie będą to ćwiczenia, które jedynie demonstrują działanie peryferiów - tym razem chodzi o konkretne zastosowania.
Projekty będą przeróżne: od systemu używanego w automatyce budynków, przez program informujący diodami o nowych mailach, aż po konsolę do gier retro i centrum multimedialne. Co więcej, większość z projektów będzie mogła działać na Raspberry Pi jednocześnie!
Raspberry Pi 3 model B+, na którym można wykonać ćwiczenia z kursu.
Spis treści - realizowane projekty
Podczas realizacji projektów będziemy wykorzystywać różne darmowe programy, biblioteki i systemy. Czasami będziemy też pisali własne programy - wszystko na bazie informacji z poprzedniego kursu.
Kurs został tymczasowo wstrzymany w związku z aktualizacjami wymuszonymi przez premierę nowego RPi oraz zmiany w używanym oprogramowaniu. W przypadku ewentualnych problemów z powyższymi ćwiczeniami zachęcamy do zadawania pytań na forum - chętnie udzielimy bezpośredniej pomocy. Po aktualizacji kursu przewidziana jest publikacja poniższych poradników:
Kurs Raspberry Pi, projekty - #7 - blokowanie reklam z Pi-hole
Kurs Raspberry Pi, projekty - #10 - centrum multimediów
Kurs Raspberry Pi, projekty - #11 - serwer druku
Interfejsy przykładowych programów używanych w tym kursie:
Pomiar temperatury na Domoticzu.
Panel narzędzia do blokowania reklam dzięki RPi.
Niezbędny sprzęt
Wszystkie projekty z tej serii można wykonać na zestawach, które były używane w poprzednim kursie podstaw Raspberry Pi. Opisywane ćwiczenia będą działały na najnowszych wersjach Raspberry Pi 3B oraz 3B+. Część projektów będzie bazowała na zestawach podstawowych, jednak zdecydowana większość będzie wymagała zestawów rozszerzonych (z uwagi na podłączanie elektroniki do RPi).
Gotowe zestawy do kursów Forbota
Komplet elementów Gwarancja pomocy Wysyłka w 24h
Elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu podstaw Rasberry Pi dostępne są w formie gotowych zestawów!
Masz już zestaw? Zarejestruj go wykorzystując dołączony do niego kod. Szczegóły »
Powyższe zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy do wykonania opisywanych projektów (oczywiście w ramach zasad zdrowego rozsądku). Czasami może przydać się też myszka, klawiatura lub dostęp do monitora. Z przyczyn oczywistych nie wkładamy jednak monitorów do naszych zestawów. Potrzeba wykorzystania dodatkowego sprzętu będzie pojawiała się tylko przy nielicznych projektach.
Dla kogo?
Projekty bez problemu będzie mógł wykonać każdy kto opanował wiadomości z naszego najnowszego kursu podstaw Raspberry Pi. Tę serię należy traktować jako kontynuację tamtego kursu - stąd w nazwie dopisek "poziom II". Jeśli nie znasz podstaw Raspberry Pi (instalacja systemu, konfiguracja, praca z Linuksem, obsługa GPIO, podłączanie dodatkowej elektroniki) to zacznij tu:
W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »
Dlaczego warto uczyć się z tego kursu?
Nasze kursy pisane są przez pasjonatów, którzy znają opisywane zagadnienia z praktyki i wiedzą jak zarazić każdego entuzjazmem do elektroniki! Do tej pory tysiące osób uczyło się już z naszych kursów np. podstaw elektroniki, lutowania i programowania Arduino.
Kurs wykonywania projektów na Raspberry Pi to "esencja" korzystania z malinki. Realizując kolejne ćwiczenia będzie można zobaczyć jak wszechstronnym komputerem jest RPi. Wykonanie nawet bardzo rozbudowanych projektów nie będzie dużym wyzwaniem. Wystarczy wykorzystać poznane podstawy, połączyć je z ciekawymi programami i gotowe. Na szczęście podstawy są już za nami - możemy więc przejść do praktyki!
Czy wpis był pomocny? Oceń go:
Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów łącznie: 509
Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!
Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...