KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs STM32 F1 HAL – #13 – podsumowanie, nowa seria?

Kurs STM32 F1 HAL – #13 – podsumowanie, nowa seria?

Za nami kolejny (już trzeci) kurs, w którym była mowa o programowaniu układów STM32. Pora na krótkie podsumowanie oraz zapowiedź nowej serii dotyczącej tych mikrokontrolerów.

Właśnie teraz możecie zadecydować w ankiecie o dokładnej tematyce nowego kursu.

Kurs ten był kontynuacją naszej pierwszej serii dotyczącej układów STM32 z rodziny F1. Głównym jego celem było porzucenie przestarzałej biblioteki standardowej i migracja na nowe biblioteki HAL. Każdy z artykułów pokazywał więc jak uruchomić analogiczny przykład z pierwszego kursu bazując na nowych narzędziach.

Zawartość kursu STM32 F1 HAL

Wszystkie artykuły wchodzące w skład tej serii znaleźć można pod tagiem kursSTM32F1HAL. Omawiają one instalację i konfigurację środowiska, tłumaczą czym są nowe biblioteki HAL oraz prowadzą przez kolejne przykłady. Od prostego sterowania GPIO, przez UART, ADC, DMA, aż po wyświetlacz graficzny, zewnętrzną pamięć EEPROM oraz akcelerometr.

Spis treści kursu:

Ćwiczenia opisane w tym kursie można wykonać dzięki elementom znajdującym się w zestawie:

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zestaw ponad 120 elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu można nabyć u naszych dystrybutorów! Dostępne są wersje z płytką Nucleo lub bez niej!

Zamów w Botland.com.pl »

Jaki będzie kolejny kurs o STM32?

Tematyka STM32 jest cały czas popularna, głównie wśród studentów oraz osób, które chcą zająć się elektroniką i mikrokontrolerami "trochę bardziej na poważnie". W związku z tym planujemy start nowej serii dotyczącej programowania ST.

Mamy pewne swoje plany i bardo chętnie poznamy teraz Wasze zdanie na ten temat - bo w końcu dla Was pisany jest ten kurs. W związku z tym przygotowana została bardzo krótka ankieta. Wskazując odpowiedzi na 3 pytania macie realny wpływ na nowy kurs dotyczący STM32. Szczegóły w dalszej części tego wpisu - warto przeczytać przed przejściem do ankiety.

Źródło: materiały prasowe STM32.

Źródło: materiały prasowe STM32.

Jaki mamy wybór?

W nowym kursie możemy pójść w wiele różnych stron, które według nas należy rozpatrywać w trzech kategoriach: rodzina mikrokontrolerów, sposób programowania oraz sprzęt do ćwiczeń.

Wybór rodziny mikrokontrolerów

Rozważania należy rozpocząć od wyboru platformy. Tutaj możemy pozostać przy aktualnej rodzinie F1, ale możemy również zająć się mniejszymi układami z rodziny F0, które ceną są zbliżone do małych AVRków (ale są wydajniejsze). Z drugiej strony bardzo chętnie pójdziemy w stronę mikrokontrolerów z rodziny F7, czyli potężnych układów, na których można budować skomplikowane urządzenia. Układy te można traktować jako nowszą, lepszą wersję rodziny F4 opisywanej w tym kursie.

Porównanie wydajności rodzin STM32. Źródło: materiały prasowe STM32.

Porównanie wydajności rodzin STM32. Źródło: materiały prasowe STM32.

Sposób programowania

Drugi temat do rozważań to kwestia sposobu programowania. Tutaj możemy zdecydować się na pisanie programów z użyciem rejestrów, bibliotek HAL oraz bibliotek HAL w połączeniu z systemem czasu rzeczywistego (np. FreeRTOS).

Platforma sprzętowa

Do wyboru mamy głównie dwie drogi. Tradycyjna (jak na kursy Forbota), czyli prosty zestaw z uC oraz dodatkowe elementy/moduły podłączane na płytce stykowej. Druga to gotowe, rozbudowane zestawy urchomieniowe. Nie trzeba wtedy martwić się o połączenia elektroniczne, można od razu programować. Droga ta pozwoli również na wykorzystanie bardziej zaawansowanych peryferiów.

Podsumowanie - oddaj głos w ankiecie

Sumując powyższe rozważania dochodzimy do wielu możliwych wariantów, ale niektóre z nich są mało realne. Przykładowo: programowanie na rejestrach F7 w celu wykonania bardzo zaawansowanych projektów to raczej temat na kilka książek (i kilka lat nauki), a nie na nasz kurs. Jednak połączenie np. bibliotek HAL i systemów czasu rzeczywistego z F7 może przynieść już bardzo ciekawe efekty.

W ankiecie umieszczonej na forum znajdują się trzy pytania. Mamy świadomość, że część głosów może doprowadzić do nierealnych wariantów (jak wyżej), ale wierzymy, że ze wszystkich odpowiedzi uda nam się wyciągnąć najlepszy scenariusz. O głosowanie proszę również osoby, które są zainteresowane "jakimkolwiek kursem" - jeśli nie wiecie na co się zdecydować wybierzcie taką odpowiedź w ankiecie. Będzie to pomocny przy szacowaniu liczby osób zainteresowanych nową serią!

Ankieta realizowana jest na forum, bo ma to również zachęcić Was do dyskusji w komentarzach. Oprócz oddania głosu możecie dać znać co konkretnie chcielibyście zobaczyć w nowej serii dotyczącej STM'ów. Może macie pomysł na ciekawe peryferia, przykłady lub zagadnienia programistyczne?

Nawigacja kursu

kursSTM32F1HAL, ST, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...