KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

CAN - co warto wiedzieć?

CAN (ang. Controller Area Network) to standard magistrali komunikacji, wprowadzony przez firmę Bosch w 1985 roku. Standard został stworzony z myślą o samochodach i w tej dziedzinie jest stosowany do dziś. Założenie było takie, aby zastąpić kilometry kabli znajdujących się w samochodzie jedną linią komunikacyjną obsługującą wszystkie systemy.

Wysoka niezawodność rozwiązania sprawiła, że CAN stał się popularny także w innych zastosowaniach – po aktualizacjach i modyfikacjach pierwotnego pomysłu i dostosowaniu do specyficznych warunków w konkretnym zastosowaniu – m.in. w automatyce i robotyce przemysłowej: DeviceNet, CANopen, savetyBUS, a nawet w lotnictwie: CANaerospace.

Sieci zbudowane w oparciu o CAN, charakteryzują się dużą odpornością na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne (pracujące w pobliżu maszyny, wyładowania atmosferyczne), a zastosowanie tzw. sygnałów różnicowych, ramek błędów i sum kontrolnych sprawia, że błędy w postaci przekłamanych bitów zdarzają się niezmiernie rzadko. Z tego powodu z sieci CAN korzysta się przede wszystkim w aplikacjach wymagających wysokiej niezawodności oraz poprawnego działania nawet w bardzo trudnych warunkach (np. motoryzacja).

CAN jest stosowany głównie w zastosowaniach wymagających szczególnej niezawodności

CAN jest stosowany głównie w zastosowaniach wymagających szczególnej niezawodności

Cechą charakterystyczną dla CAN jest rozsyłanie komunikatów z jednego urządzenia do wszystkich pozostałych (urządzenia równorzędne – tzw. multimaster), komunikaty mogą mieć do 8 bajtów danych i posiadają specjalne identyfikatory, na podstawie których są rozpoznawane. Podstawowym problemem w tego typu sieciach jest problem arbitrażu tzn. określenie, które urządzenie wysyła ważniejsze dane. Przykład: w samochodzie informacja od czujnika zderzenia do detonatora poduszki powietrznej powinna mieć wyższy priorytet niż informacja o zmianie stacji w radiu, mimo, iż ta druga występuje zdecydowanie częściej.

CAN jest siecią niedeterministyczną, to znaczy, że nie ma tam zagwarantowanego czasu, po którym odbiorca wiadomości odbierze informację. Jedną z modernizacji magistrali jest MilCAN stosowany w pojazdach wojskowych (Military CAN) ta wersja zapewnia determinizm przepływu informacji.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.7 / 5. Głosów łącznie: 3

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!