Oto kolejne oryginalne wykorzystanie diod RGB. Tym razem zostały one użyte do budowy małej, cylindrycznej lampki, która może jednocześnie pełnić rolę wyświetlacza!
Urządzenie sterowane jest przez RPi Zero, dzięki czemu możliwe było napisanie programu, który tworzy symulacje zaprojektowanych efektów.
Każdy "piksel" opisywanej lampki może świecić na dowolny kolor. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby ozdoba ta pełniła rolę wyświetlacza, na którym animowane są przeróżne efekty lub przewijany jest prosty napis. Oczywiście projekt ten może również pełnić rolę zwykłej lampki.
Autorem opisywanego DIY jest internauta kryjący się pod pseudonimem maketvee. Bazą jego projektu jest specjalny abażur, który wykonano z grubego kartonu. Projekt lampy powstał w oprogramowaniu CAD, a następnie całość wycięto na ploterze laserowym.
Poszczególne elementy abażuru
Złożona konstrukcja lampki
Do budowy urządzenia wykorzystano popularne, cyfrowo sterowane diody WS2812B, dzięki czemu do kontrolowania wszystkich pikseli potrzebny jest tylko jeden pin Raspberry Pi. Lampa składa się ze 100 diod RGB, które zamontowano w 20 segmentach. Na koniec, cylinder owinięto cienką okleiną drewnianą, która zakrywa diody i odpowiednio rozprasza światło.
Diody RGB zamontowane w obudowie
Obudowa z cienkiej okleiny
Lampka sterowana jest za pomocą skryptu, który uruchamiany jest na Raspberry Pi. Program napisany w Pythonie posiada dwa tryby pracy. Pierwszy tryb pozwala na symulację działania wszystkich diod, dzięki czemu możliwe jest przetestowanie animacji zanim pojawi się ona na lampce. Ten tryb programu zadziała nawet na PC - wystarczy interpreter Pythona.
Podgląd z okna symulacji
Drugi tryb jest już odpowiedzialny za "normalne działanie skryptu", czyli przesłanie wszystkich danych bezpośrednio do lampki. Działanie tego trybu w praktyce można zobaczyć na poniższym wideo:
Do zrealizowania projektu wykorzystano Raspberry Pi Zero, ale jeśli nie zależy Wam na symulacjach, to podobną lampkę możecie również wykonać na Arduino. Osoby zainteresowane odtworzeniem tego projektu znajdą dokładną instrukcję budowy w artykule przygotowanym przez autora tego DIY. Jak podoba Wam się takie wykorzystania diod RGB?
Oto projekt prostego skanera o rozdzielczości ponad 1000 punktów, w którym rolę wszystkich sensorów przejął tylko jeden fototranzystor! Budowa... Czytaj dalej »
Źródło: [1]. Autor wpisu: Darek Karpiński, Redakcja: Damian Szymański
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...