Profesjonalne slidery do kamer nie są tanie. Oto ciekawy projekt DIY, dzięki któremu praktycznie każdy będzie mógł samodzielnie zbudować takie urządzenie (przyda się dostęp do drukarki 3D).
Opisywany slider potrafi przesuwać precyzyjnie głowicę z aparatem w taki sposób, aby śledził on wybrany wcześniej obiekt.
Konstruktor Saral Tayal opisał swój pomysł na prosty w wykonaniu slider, który można w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb. Wszelkie niezbędne elementy konstrukcyjne (oprócz prowadnic i śrub) zostały wydrukowane na drukarce 3D.
Część elektroniczna składa się z Arduino UNO wraz z dwoma silnikami oraz odpowiednim do nich sterownikiem. Wprowadzać niezbędne parametry możemy dzięki zastosowaniu 1,3-calowego ekranu OLED oraz enkodera. Do zasilenia elektroniki użyto akumulatora LiPo. Program napisany został w taki sposób, aby slider potrafił śledzić nagrywany obiekt – praca tego urządzenia nie ogranicza się więc tylko do „bezmyślnego” przesuwania aparatu w linii prostej.
Panel sterowania slidera
Graficzne przedstawienie metody na śledzenie obiektu
Menu zostało podzielone na cztery główne sekcje. Sekcja umieszczona na samej górze na szerokości całego ekranu jest odpowiedzialna za szybkość przesuwania karetki z kamerą. Poniżej umieszczono pozostałe trzy sekcje odpowiedzialne za śledzenie obiektu. Pierwsze dwie służą do podania współrzędnych X i Y filmowanego obiektu, wykorzystywanych do obliczenia kąta obrotu kamery. Trzecia sekcja służy do włączania i wyłączania funkcji śledzenia obiektu.
Niezbędne wytyczne wprowadza się do urządzenia za pomocą pokręteł. Na tej podstawie Arduino jest w stanie obliczyć kąt, o jaki należy obracać głowicę z aparatem, aby finalne nagranie było płynne. Efekt działania urządzenia oraz proces jego budowy omówiono na poniższym filmie:
Autor projektu planuje dalsze aktualizacje. Nowe wersje slidera DIY mają być wyposażone w moduł BT, który pozwoli na zdalną kontrolę urządzenia za pomocą telefonu. Więcej informacji na temat tego DIY znaleźć można w instrukcji przygotowanej przez autora. Jest tam wiele dodatkowych zdjęć oraz cennych wskazówek. Opisywane urządzenie może być ciekawym wyposażeniem Waszego studia foto. Jeśli jednak nie potrzebujecie slidera, to sprawdźcie, jak można zbudować stół obrotowy:
Nie wszyscy pasjonaci fotografii mogą pozwolić sobie na zakup stołu obrotowego. Jednak, dzięki temu projektowi, praktycznie każdy będzie mógł... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...