KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

KeyBot: robot z Arduino, który zachwyca grą na klawiszach?

KeyBot: robot z Arduino, który zachwyca grą na klawiszach?

Po co uczyć się gry na instrumencie, jeśli można zbudować robota, który będzie robił to za nas?Idąc tym tropem autor KeyBota zbudował sobie małego pianistę.

Opisywana konstrukcja to sterowany za pomocą Arduino robot/manipulator, który potrafi grać na instrumentach imitując ruchy palców człowieka!

Czy roboty mogą tworzyć muzykę? Oczywiście, że tak. Niczym nowym nie są też urządzenia, które odgrywają znane utwory na dość nietypowych elementach jak np. stacje dyskietek czy silniki krokowe. Efekt działania takiego urządzenia można odsłuchać na poniższym wideo:

Twórca KeyBota poszedł krok dalej i zbudował robota, który potrafi grać na instrumencie klawiszowym. Sercem urządzenia jest Arduino UNO, które steruje 8 małymi serwomechanizmami - praktycznie identycznymi jak te używane w kursie programowania Arduino. Do każdego serwa przymocowany jest element wycięty laserowo ze sklejki, który pełni rolę palca wciskającego klawisz.

Granie na instrumencie nie polega na ręcznym wpisywaniu pozycji serw do Arduino. "Robot" potrafi interpretować sekwencje MIDI (ang. Musical Instrument Digital Interface), które dostarczane są przez komputer z uruchomionym ALSA (ang. Advanced Linux Sound Architecture). Informacje są przetwarzane przez program napisany w C, który następnie przesyła do Arduino przez UART. 

Projekt powstał, ponieważ jego autor nie czuł się najlepszym klawiszowcem, a bardzo lubił dźwięk starych, zabawkowych keyboardów. Tak powstał pomysł, aby dorobić robota, który będzie mógł grać na starym instrumencie Casio SA-21. Więcej informacji o KeyBocie znaleźć można na stronie projektu.

Jeśli zajmujecie się muzyką to na pewno zainteresuje Was również projekt Dadamachines, czyli systemu, który pozwala tworzyć muzykę na przedmiotach codziennego użytku! Nie macie sentymentu do starych instrumentów? Co powiecie na elektroniczną wersję klocków LEGO?

BRIXO – elektryczne dodatki do LEGO zebrały ponad 700 000$
BRIXO – elektryczne dodatki do LEGO zebrały ponad 700 000$

Chyba wszyscy znają klocki LEGO. Niedawno na Kickstarterze zakończyła się zbiórka, dotycząca niezwykłych elementów, które mogą znacznie... Czytaj dalej »

arduino, keyboard, midi, muzyka

Trwa ładowanie komentarzy...