KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Prosta aparatura RC z Arduino (zasięg do 700 metrów)

Prosta aparatura RC z Arduino (zasięg do 700 metrów)

Do sterowania pojazdem RC można wykorzystać Bluetooth lub WiFi, dzięki czemu w roli nadajnika wystarczy nam telefon z odpowiednią aplikacją.

Metoda ta nie sprawdza się jednak, gdy zachodzi potrzeba sterowania na większe odległości. Autor tego projektu pokazał w jaki sposób zbudować prostą aparaturę RC o zasięgu do 700 m.

Każdy kto miał styczność z pojazdami czy łodziami RC, na pewno trzymał w rekach pilot do radiowego sterowania. Profesjonalna aparatura modelarska bywa droga, a piloty wykorzystywane w bardzo tanich modelach nie są zbyt uniwersalne. Dlatego czasami warto pokusić się o budowę własnej aparatury.

Majsterkowicz prowadzący kanał na YouTube How To Mechatronics postanowił wykorzystać popularne moduły elektroniczne do budowy estetycznego i uniwersalnego pilota do zdalnego sterowania. Sercem urządzenie jest Arduino Pro Mini, do którego podłączone są wszystkie niezbędne peryferia.

Budowa pilota na bazie Arduino Pro Mini

Budowa pilota na bazie Arduino Pro Mini

Pilot wyposażony jest w 2 joysticki, 2 potencjometry, 2 przełączniki oraz 6 przycisków. Urządzenie jest wyposażone również w akcelerometr i żyroskop I2C (MPU6050), dzięki czemu pilot może reagować na gesty operatora.

Komunikacja radiowa została zrealizowana za pomocą tanich modułów radiowych NRF24L01 (2,4 GHz), które komunikują się z Arduino za pomocą interfejsu SPI.

Schemat komunikacji radiowej

Schemat komunikacji radiowej

Autorowi zależało, aby urządzenie było uniwersalnym pilotem, który może być używany do komunikacji z różnymi urządzeniami. Wszystkie dane zapisywane są w wygodnej strukturze, która jest przesyłana i odbierana w niezmienionej formie. Dzięki temu każde urządzenie znające format tej struktury może odpowiednio zinterpretować odebrane dane.

Działanie aparatury DIY oraz instrukcję budowy znaleźć można na filmie przygotowanym przez autora:

W związku z tym, że pilot ma być wykorzystywany w połączeniu z różnymi projektami, autor zadbał również o jego estetyczne wykończenie. Całość została zmontowana na czarnej płytce PCB, którą z dwóch stron zabezpieczono za pomocą pleksi.

Obudowa pilota wykonana z pleksi

Obudowa pilota wykonana z pleksi

Dzięki wykorzystaniu gotowych modułów całe urządzenie jest stosunkowo tanie i łatwe do wykonania. Jeśli jesteście zainteresowani odtworzeniem tego projektu to oprócz powyższego filmu powinniście również sprawdzić stronę autora tego pilota, na której znajduje się poradnik budowy, udostępnione są tam również kody programów. Macie pomysł na ciekawe rozbudowanie takiej aparatury?

Czeka nas koniec internetu mobilnego w Polsce?
Czeka nas koniec internetu mobilnego w Polsce?

Internet mobilny jest w Polsce bardzo popularny – spośród 72,7% wszystkich użytkowników sieci ponad 90 procent korzysta z tej formy…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, projekty, RC, sterowanie

Trwa ładowanie komentarzy...