KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduflexboy – miniaturowa, elastyczna konsola do gier DIY

Arduflexboy – miniaturowa, elastyczna konsola do gier DIY

Lubicie 8-bitowe gry retro, ale macie już dość zwykłych konsol DIY? Oto projekt, którego celem było stworzenie elastycznej wersji takiej konsoli!

Arduflexboy to w pełni funkcjonalne urządzenie, które praktycznie całe (poza wyświetlaczem) jest elastyczne. Wszystko za sprawą bardzo cienkiego materiału, z którego wykonano PCB.

Każdy może bezpłatnie korzystać z projektów typu open-source, modyfikować je i udostępniać dalej zmienione wersje pierwotnego projektu. Z takiego prawa skorzystał Kevin Bates, który zmodyfikował popularną konsolę Arduboy i stworzył jej nowszą, elastyczną wersję. 

Kevin wykorzystał najprostszy dostępny schemat konsoli i zaprojektował swoją wersję płytki, na której elementy rozmieszczone zostały w taki sposób, aby możliwe było wykonanie elastycznego urządzenia. Następnie płytka została wykonana na bardzo cienkim podłożu, które można wyginać.

Cienka, elastyczna wersja konsoli

Cienka, elastyczna wersja konsoli

Sercem urządzenia jest popularny mikrokontroler Atmega32U4. Całość zasilana jest z małej baterii typu CR2016, na której oryginalna konsola Arduboy może pracować około 30-45 minut. W planach są też testy układu zasilanego z małego akumulatora LIR2016.

Jak produkowane jest elastyczne Arduino Mini?
Jak produkowane jest elastyczne Arduino Mini?

W ciągu kilku ostatnich lat wiele firm pokazywało elastyczne prototypy swoich produktów (np. telefonów). Niestety do masowej produkcji jest... Czytaj dalej »

Większość nieelastycznych elementów ukryto za sztywnym wyświetlaczem. Takie ułożenie części pozwoliło zmaksymalizować obszar, na którym konsola jest całkowicie elastyczna. Pomimo schowania pozostałych elementów za wyświetlaczem całe urządzenia ma w tym miejscu jedynie 2,5 mm grubości.

Elementy ukryte za wyświetlaczem

Elementy ukryte za wyświetlaczem

Jedynymi nieelastycznymi "elementami" znajdującymi się poza ekranem są przyciski pojemnościowe. Niestety, jak można zaobserwować na poniższym filmiku, pracują one nieco niestabilnie. Według autora winne jest tu podłoże, bo normalnie takie przyciski umieszcza się na zwykłym laminacie (FR4). Problem ten będzie można jednak ponoć wyeliminować za pomocą odpowiednich zmian w kodzie konsoli.

Jak zostało na początku wspomniane, projekt konsoli rozpowszechniany jest na otwartej licencji. Każdy może więc stworzyć własny egzemplarz opisywanego urządzenia. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można w poście opublikowanym na forum Arduboy. Jeśli nie przekonała Was taka konsola, to może skusicie się na budowę budzika w stylu gier retro?

Budzik w stylu gier retro na Arduino
Budzik w stylu gier retro na Arduino

Lubisz gry z dawnych lat? Dla wielu osób Mario, Pacman, Donkey Kong oraz Space Invader to miłe wspomnienia z dzieciństwa.…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]. Autor wpisu: Rafał Szczepaniak. Redakcja: Damian Szymański

arduino, gry, konsola, projekty, retro

Trwa ładowanie komentarzy...