KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych

Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych

Opisywany zegar cyfrowy zbudowany z zegarów analogowych to bardzo ciekawa koncepcja. Choć efekt wygląda imponująco, to złożoność tego typu instalacji artystycznej może odstraszyć.

Polski konstruktor pokazał, że dla chcącego nic trudnego i opisał swoją wersję takiego zegara.

Zawsze robi się na sercu cieplej, gdy podczas przeglądania międzynarodowych serwisów z projektami natrafiamy na interesujące DIY z polskimi korzeniami. Autorem tego projektu jest Wojtek Kosak, który przyznaje, że inspirował się dziełami Humans Since 1982, a ciekawą formę artystyczną postanowił odtworzyć w domowym zaciszu, wykorzystując swoje umiejętności jako programista-elektronik.

Ten nietypowy zegar wykorzystuje 24 zegary "analogowe", by wyświetlać informacje w sposób znany z 7-segmentowych wyświetlaczy LED.

Oryginalny zegar, którego autorem jest Wojtek Kosak

Oryginalny zegar, którego autorem jest Wojtek Kosak

Każdy z zegarów posiada niezależną elektronikę z napędem, a ze światem zewnętrznym komunikuje się za pomocą magistrali I2C - pozwala to ograniczyć liczbę przewodów i utrzymać wysoki poziom estetyki projektu. Mechanicznym "sercem" pojedynczego modułu jest podwójny silnik o oznaczeniach BKA30D (w wersji 360 stopni), który porusza wskazówkami.

Jest to silnik krokowy, a działające na oś obrotu momenty i siły są niewielkie, więc do pozycjonowania wystarczy tzw. otwarta pętla sterowania pozycyjnego, czyli - innymi słowy - zliczanie zadawanych impulsów, które odpowiadają obrotowi o określony kąt.

Wzór płytki pojedynczego zegara

Wzór płytki pojedynczego zegara

Autor zdecydował się na rozwiązanie, które znacznie uprościło całą konstrukcję. W roli sterownika wykorzystał mikrokontroler Atmega328 o dodatkowych oznaczeniach PB. Układ ten wyróżnia się aż 10 niezależnymi kanałami PWM.

Prądy płynące przez uzwojenia silników są niewielkie, więc Wojtek zdecydował się na ich wysterowanie bezpośrednio z pinów mikrokontrolera. Dodatkowo, w układzie zastosowane zostały czujniki halla, które pozwalają zainicjalizować położenie początkowe każdej wskazówki.

Zegary połączone są we wspomnianą wcześniej magistralę I2C, co oznacza, że jeden z nich pełni funkcję mastera, podczas, gdy reszta pełni funkcję slave.

Zegar pełniący rolę mastera posiada dodatkowe przyciski, które umożliwiają ustawienie godziny na całym wyświetlaczu. Co ciekawe, autor nie ograniczył się tylko do wyświetlania godziny - zegar potrafi także zgrabnie zaprezentować aktualną temperaturę, wyświetlając nawet jednostkę stopni Celsjusza.

Oryginalny projekt można znaleźć na portalu hackaday.io, gdzie przeczytacie dokładny opis działania całego urządzenia. Autor udostępnił także projekt PCB z listą BOM. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zakasać rękawy i spróbować zbudować własną wersję. A czy Wy chcielibyście mieć podobny zegar w swoim domu? Może macie pomysł na inne zastosowanie takiego oryginalnego wyświetlacza?

Zegar Arduino z filamentów LED
Zegar Arduino z filamentów LED

Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się zegar na Arduino, który wykorzystywał małe, metalowej kulki zamiast wskazówek. Pora na... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

Atmega, krokowy, projekt, silnik, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...