KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy standard microSD! Karty szybsze od dysków SSD?

Nowy standard microSD! Karty szybsze od dysków SSD?

Latem zeszłego roku ogłoszono wprowadzenie standardu SD 7.0, który zapowiadał rewolucję na rynku kart SD. Tegoroczna aktualizacja jest mniejsza, ale szczególnie interesująca dla osób wykorzystujących karty w telefonach i SBC.

Standard SD 7.1 dotknął przede wszystkim kart microSD, dodając nowe funkcje i możliwości.

Standard 7.0 okazał się przełomowy, ponieważ wprowadził do kart SD interfejsy PCIe oraz NVMe (znane z szybkich dysków SSD), zachowując kompatybilność wsteczną i jednocześnie pozwalając na przesył danych nawet do 985 MB/s.

Dodano również opcję SDUC (ang. SD Ultra Capacity), która pozwoliła na (teoretyczne) rozszerzenie pojemności aż do... 128 TB. Wszyscy byliby z tych zmian zadowoleni, gdyby nie fakt, że dotyczyły one tylko pełnowymiarowych kart SD. Osoby liczące na wymienialne, superszybkie odpowiedniki dysków SSD dla telefonów i małych komputerków, mogły poczuć się rozczarowane.

Karty microSD mają posiadać interfejsy PCIe i NVMe znane z dysków SSD

Karty microSD mają posiadać interfejsy PCIe i NVMe znane z dysków SSD

Na szczęście dla wszystkich, braki dość szybko uzupełniono i SD Card Association przygotowało zaktualizowaną wersję standardu - SD 7.1. Jak można się było spodziewać, zmiany dotyczyły kart microSD, które teraz także będą miały wyprowadzone interfejsy PCIe oraz NVMe, umożliwiając teoretyczne prędkości transferu 985 MB/s, co przewyższa kilkukrotnie możliwości dostępnych na rynku rozwiązań.

Nowe karty microSD dostępne będą w kilku wariantach

Nowe karty microSD dostępne będą w kilku wariantach

Pojawiły się także spekulacje, że kompatybilność z interfejsem PCIe3.1 umożliwi obsługę trybów oszczędzania energii, pozwalając dodatkowo na ograniczenie poboru prądu względem standardowych kart microSD. Istnieją również plany rozszerzenia obsługiwanych napięć zasilania (obecnie 1,8 i 3,3 V) o 1,2 V, które ma mieć dedykowane piny w złączu karty obu rozmiarów.

Niestety, nie ma jeszcze na rynku dostępnych produktów, które korzystałyby z dobrodziejstw standardu SD 7.1. Wiadomo jednak, że wkrótce się to zmieni i osobiście spodziewam się błyskawicznej reakcji ze strony firmy SanDisk, która obecnie sprzedaje jedne z najszybszych i najbardziej pojemnych kart microSD - SanDisk Extreme microSDXC UHS-I o pojemności 1 TB i prędkości transferu ok. 100 MB/s.

SD Class A2 - lepsze nośniki danych dla RPi?
SD Class A2 - lepsze nośniki danych dla RPi?

Chociaż standard Class A2 kart SD istnieje już ponad 18 miesięcy to pierwsze karty spełniające jego założenia dopiero trafiają na…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

kartasd, pamięć, sbc, ssd

Trwa ładowanie komentarzy...