Latem zeszłego roku ogłoszono wprowadzenie standardu SD 7.0, który zapowiadał rewolucję na rynku kart SD. Tegoroczna aktualizacja jest mniejsza, ale szczególnie interesująca dla osób wykorzystujących karty w telefonach i SBC.
Standard SD 7.1 dotknął przede wszystkim kart microSD, dodając nowe funkcje i możliwości.
Standard 7.0 okazał się przełomowy, ponieważ wprowadził do kart SD interfejsy PCIe oraz NVMe (znane z szybkich dysków SSD), zachowując kompatybilność wsteczną i jednocześnie pozwalając na przesył danych nawet do 985 MB/s.
Dodano również opcję SDUC (ang. SD Ultra Capacity), która pozwoliła na (teoretyczne) rozszerzenie pojemności aż do... 128 TB. Wszyscy byliby z tych zmian zadowoleni, gdyby nie fakt, że dotyczyły one tylko pełnowymiarowych kart SD. Osoby liczące na wymienialne, superszybkie odpowiedniki dysków SSD dla telefonów i małych komputerków, mogły poczuć się rozczarowane.
Karty microSD mają posiadać interfejsy PCIe i NVMe znane z dysków SSD
Na szczęście dla wszystkich, braki dość szybko uzupełniono i SD Card Association przygotowało zaktualizowaną wersję standardu - SD 7.1. Jak można się było spodziewać, zmiany dotyczyły kart microSD, które teraz także będą miały wyprowadzone interfejsy PCIe oraz NVMe, umożliwiając teoretyczne prędkości transferu 985 MB/s, co przewyższa kilkukrotnie możliwości dostępnych na rynku rozwiązań.
Nowe karty microSD dostępne będą w kilku wariantach
Pojawiły się także spekulacje, że kompatybilność z interfejsem PCIe3.1 umożliwi obsługę trybów oszczędzania energii, pozwalając dodatkowo na ograniczenie poboru prądu względem standardowych kart microSD. Istnieją również plany rozszerzenia obsługiwanych napięć zasilania (obecnie 1,8 i 3,3 V) o 1,2 V, które ma mieć dedykowane piny w złączu karty obu rozmiarów.
Niestety, nie ma jeszcze na rynku dostępnych produktów, które korzystałyby z dobrodziejstw standardu SD 7.1. Wiadomo jednak, że wkrótce się to zmieni i osobiście spodziewam się błyskawicznej reakcji ze strony firmy SanDisk, która obecnie sprzedaje jedne z najszybszych i najbardziej pojemnych kart microSD - SanDisk Extreme microSDXC UHS-I o pojemności 1 TB i prędkości transferu ok. 100 MB/s.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...