KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

TOP 5: Najciekawsze wynalazki DARPA z ostatnich 60 lat

TOP 5: Najciekawsze wynalazki DARPA z ostatnich 60 lat

Agencja DARPA świętuje swoje urodziny. Otwarta została wystawa zawierająca unikalne wynalazki zbudowane przez inżynierów pracujących dla tej organizacji na przestrzeni ostatnich 60 lat.

Oto 5 najciekawszych technologii, rodem prosto z "tajnych" laboratoriów rządu USA.

DARPA (ang. Defense Advanced Research Project Agency) to organizacja słynąca z budowy urządzeń wydających się wyprzedzać swoją epokę. To oni stali za Boston Dynamics, które wypuściło na świat takie roboty, jak Spot i Atlas. Warto też pamiętać, że jest to organizacja chroniąca interesów USA, więc jawne i publiczne projekty można traktować jak czubek góry lodowej wszystkich ich wynalazków.

ATLAS – nowa generacja robota wychodzi na zewnątrz
ATLAS – nowa generacja robota wychodzi na zewnątrz

Firma Boston Dynamics zaprezentowała nową wersję znanego, humanoidalnego robota ATLAS. Postępy są ogromne! Konstrukcja jest mniejsza, lżejsza,... Czytaj dalej »

Z okazji 60. urodzin agencji przygotowano obszerny raport, który zawiera informacje o najciekawszych projektach realizowanych przez ich inżynierów. Oto TOP 5 najciekawszych (naszym zdaniem) projektów, które zostały teraz opisane. 

LUKE Arm - zaawansowana proteza ręki

LUKE Arm to efekt prac nad rewolucyjną protezą ręki. Urządzenie miało początkowo wspomóc weteranów, którzy utracili kończyny podczas wojny, ale projekt stał się produktem komercyjnym, który jest teraz dostępny w standardowej sprzedaży.

DEKA's LUKE Arm - zaawansowana proteza ręki

DEKA's LUKE Arm - zaawansowana proteza ręki

Urządzeniem steruje się przy pomocy czujników umieszczonych na bucie, a nazwa nawiązuje m.in. do protezy ręki Luka Skywalkera, znanego z serii filmów "Gwiezdne Wojny".

System nawigacji satelitarnej sprzed czasów GPS

Projekt Transit 1 to rozwiązanie "prymitywnej" nawigacji satelitarnej, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie precyzyjnej nawigacji dla rakietowych okrętów podwodnych Polaris.

Transit 1 - system nawigacji satelitarnej sprzed czasów GPS

Transit 1 - system nawigacji satelitarnej sprzed czasów GPS

System Transit działał od lat 60-tych, do połowy lat 90-tych, a naziemne odbiorniki do obliczeń swojego położenia wykorzystywały przesunięcie dopplerowskie sygnału z satelity. System miał dokładność rzędu kilkudziesięciu metrów i był jedną z pierwszych aktywności DARPA związanych z przestrzenią kosmiczną.

Samonaprowadzający się pocisk kalibru 0.50

Samonaprowadzający się pocisk kalibru 0.50

Samonaprowadzający się pocisk kalibru 0.50

Exacto Guided Bullet to stosunkowo nowe urządzenie. Pocisk kalibru 0.50 posiada aktywny system naprowadzania, który pozwala na zmiany trajektorii lotu w celu kompensacji wpływu wiatru, podążania za celem i poprawy celności.

Testy w 2015 roku pozwoliły niedoświadczonemu strzelcowi na precyzyjne trafienie w poruszający się cel. Co ciekawe, pocisk nie posiada dużych, ruchomych części które mogłyby sterować jego trajektorią.

Miniaturowy LIDAR

O miniaturowym lidarze w formie chipa pisaliśmy już dwa lata temu. Firma Analog Photonics, która pracowała nad prototypem, przygotowuje obecnie swój wynalazek do komercjalizacji.

Lidar w formie chipa

Lidar w formie chipa

Trudno w to uwierzyć, ale to miniaturowe urządzenie może z powodzeniem zastąpić standardowe, mechaniczne lidary, które są kilkaset razy droższe i ok. 1000 razy wolniejsze.

Miniaturowy lidar w formie chipa
Miniaturowy lidar w formie chipa

Lidary – urządzenia przypominające radary, ale od nich dokładniejsze – są niezbędne w większości robotów i pojazdów autonomicznych. Do... Czytaj dalej »

Ćma-cyborg do badań bionicznego węchu i latania

Badacze DARPA podłączyli miniaturowy interfejs neuronowy do czułków i mięśni ćmy, chcąc przyjrzeć się wpływowi odbieranych przez ćmę bodźców na jej lot.

Ćma-cyborg do badań bionicznego węchu i latania

Ćma-cyborg do badań bionicznego węchu i latania

Dostępnych jest bardzo niewiele informacji na temat tej technologii, więc rodzi się podejrzenie, że została ona przez badaczy dopracowana i jest obecnie w powszechnym użyciu przez amerykańskie służby. Przy tej okazji warto również przypomnieć projekt cybernetycznej ważki:

Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg
Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg

Owady od dawna są inspiracją dla wielu twórców robotów. Zwinniejsze od dronów naśladujących ich budowę mogą być tylko... prawdziwe... Czytaj dalej »

Pozostałe projekty DARPA

Tematyka dronów, nowych materiałów i innych innowacyjnych wynalazków powtarza się na wystawie wyjątkowo często. Oprócz powyższych projektów można tam jeszcze znaleźć m.in.:

Skala działań DARPA w ramach rozwoju nowych technologii robi ogromne wrażenie, które dodatkowo potęguje fakt, że organizacja chwali się tak naprawdę tylko niektórymi osiągnięciami. Więcej informacji o projektach oraz działalności agencji można znaleźć w specjalnym raporcie.

Jak myślicie, na jakim etapie są rzeczywiście badania w tej organizacji i jak daleko wyprzedzają oni technologie dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba?

Źródło: [1]

Boston Dynamics, DARPA, gps, lidar, proteza, robot

Trwa ładowanie komentarzy...