KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Pokaż film, a robot zrozumie i wykona zadanie

Pokaż film, a robot zrozumie i wykona zadanie

Kiedy słyszę o nowej wymyślnej technologii myślę sobie, że do pełni szczęścia brakuje tylko, aby taki robot umiał parzyć kawę.

Potem niech posprząta, ugotuje wymyślny obiad i zawiezie na imprezę. Do tego jeszcze daleko, ale pierwsze kroki już poczyniono.

Pomyślcie, co by było, gdyby roboty mogły uczyć się jak my – oglądając filmiki na YouTube. Do tego jeszcze daleko, ale grupa naukowców z University of Maryland dostała dofinansowanie od DARPA na podobne badania.

Efekt? Roboty były w stanie przetwarzać filmiki o gotowaniu na samodzielne działanie.  Udało im się zidentyfikować właściwe urządzenia kuchenne i zastosować je, jak pokazano na filmiku przy braku interwencji człowieka.

Wszystko dzięki skorzystaniu bazy danych YouCook, gdzie można znaleźć poklatkowy zapis filmików o gotowaniu. Na jej podstawie naukowcy zaprojektowali dwie sieci neuronowe – jedną do identyfikacji obiektów, drugą do identyfikacji chwytu użytego przez człowieka. Dzięki temu możliwa była praca robota, który był w stanie odpowiednio wykorzystać swoje możliwości.

Jednym z celów programu (oprócz gotowania) jest nauczenie robotów jak wykorzystywać pozyskane wcześniej informacje. Obecne systemy czujników najczęściej pozwalają jedynie wykorzystywać chwilowe dane. Ten rozwijany w Maryland pozwoli zastosować w praktyce także wcześniejsze doświadczenia.

To dopiero pierwsze kroki projektu, ale zapowiada się obiecująco. Macie propozycje czynności, które powinien nauczyć się Wasz robot?

Źródła: DARPA, Engadget , IEEE

DARPA, neurony, robot, sieć neuronowa, uczenie

Trwa ładowanie komentarzy...