KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak komunikacja między samochodami wpłynie na korki?

Jak komunikacja między samochodami wpłynie na korki?

Korki na drogach to utrapienie dla każdego. Od lat słyszymy, że wprowadzenie autonomicznych samochodów powinno rozwiązać ten problem.

Jednak czy wymiana informacji między pojazdami faktycznie ograniczy korki na drogach? Już teraz można sprawdzić, jakie będą efekty wdrożenia takiego systemu w małej skali.

Studenci z Uniwersytetu w Cambridge postanowili zbadać, jak wymiana informacji między pojazdami wpłynie na zakorkowanie ulic. Naukowcy stworzyli model ulicy z miniaturowymi samochodami wyposażonymi w czujniki oraz komputery Raspberry Pi. Dzięki wykorzystaniu popularnego SBC udało się łatwo przygotować pojazdy, które łączą się z internetem.

Badacze zbudowali dwupasmowy tor i zaprogramowali samochody, aby jeździły w kółko. Następnie zatrzymali jeden z pojazdów i obserwowali, jak zmienia się płynność ruchu w sytuacji, gdy komunikacja między poszczególnymi samochodami jest wyłączona i włączona.

Samochody z wyłączonym trybem kooperacji

Samochody z wyłączonym trybem kooperacji

W pierwszym przypadku, przy wyłączonej komunikacji, zaobserwowano, że po zatrzymaniu pojazdu ruch na całym pasie został skutecznie zablokowany. Z tego powodu szybko utworzył się za nim korek, a płynność całego ruchu znacząco się zmniejszyła.

Samochody z włączonym trybem kooperacji

Samochody z włączonym trybem kooperacji

W drugiej próbie w pojazdach aktywowany został tryb współpracy. Gdy samochód zatrzymał się na lewym pasie, reszta została o tym poinformowana. W odpowiedzi pojazdy znajdujące się na prawym pasie nieco zwolniły, aby umożliwić sąsiadom na lewym pasie szybkie ominięcie zatrzymanego samochodu – dzięki temu korek nie zdążył się nawet uformować.

Działanie pojazdów w praktyce można zobaczyć na poniższym filmie:

Z przeprowadzonych przez studentów badań wynika, że dzięki wdrożeniu komunikacji płynność ruchu na drodze może poprawić się nawet o ponad 35%. Trzeba przyznać, że ten eksperyment pozwala optymistycznie myśleć o przyszłości!

W planach są kolejne badania, podczas których będą modelowane bardziej złożone scenariusze, z większą liczbą pasów, skrzyżowaniami oraz różnymi typami pojazdów. Przy okazji warto wspomnieć międzynarodowy projekt z MIT, który ma się przyczynić do szybszego powstania inteligentnych, samochodów (prace nad takimi konstrukcjami prowadzone są również przez studentów z Gdańska).

Autonomiczny samochód dla miasta pełnego małych kaczek
Autonomiczny samochód dla miasta pełnego małych kaczek

Na MIT powstała fundacja promująca oryginalną ideę zawodów robotów. Cel postawiony przed konstruktorami to stworzenie małych, w pełni... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

cambridge, IoT, nauka, pojazd, raspberrypi, samochody

Trwa ładowanie komentarzy...