KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Komparator analogowy - co warto wiedzieć?

Komparator analogowy to prosty układ elektroniczny, który porównuje dwa napięcia doprowadzone do wejść układu (wejście odwracające i nieodwracające). Napięcie na wyjściu komparatora wskazuje, na które z wejść podano wyższe napięcie.

W przeciwieństwie do komparatora cyfrowego, który porównuje dwa sygnały w formie binarnej, komparator analogowy jest w stanie porównać dwa napięcia i na wyjściu przesłać sygnał logiczny zależny od tego, który z podanych sygnałów wejściowych jest większy.

Układ LM311 – pojedynczy komparator analogowy

Układ LM311 – pojedynczy komparator analogowy

Komparatory analogowe występują w formie prostych, niezależnych układów scalonych (np. LM311) lub jako peryferia bardziej rozbudowanych układów (np. mikrokontrolerów). Komparatory analogowe stanowią swego rodzaju „interfejs” łączący elektronikę analogową z cyfrową, pozwalając cyfrowym układom przetwarzać sygnał analogowy na zapis cyfrowy.

Wyprowadzenia komparatora LM311

Wyprowadzenia komparatora LM311

Komparator jest szczególnym rodzajem wzmacniacza operacyjnego, który zwykle działa szybciej, posiada duże wzmocnienie i jest przystosowany do pracy bez pętli sprzężenia zwrotnego. Więcej informacji na temat komparatorów oraz przykładowe zastosowanie takich układów znaleźć można w osobnym artykule:

Komparatory analogowe w praktyce
Komparatory analogowe w praktyce

W tej części kursu zajmiemy się pozornie prostym zadaniem, jakim jest porównanie dwóch napięć. Żeby było trudniej, spróbujemy zrobić... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 4

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!