KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Widzieliście już najmniejszy moduł DIY z ESP32 i OLED?

Widzieliście już najmniejszy moduł DIY z ESP32 i OLED?

ESP32 szybko zdobyły popularność na całym świecie. Majsterkowicze i hobbyści prześcigają się w budowie coraz ciekawszych modułów.

Mike Rankin stworzył jeden z najmniejszych samodzielnych modułów, o rozmiarach niewiele większych od małej baterii lub monety.

Pisaliśmy już o modułach ESP32, które pełnią funkcję bardzo przenośnego systemu pomiarowego oraz o module, który jest sercem telefonu komórkowego. Co jednak, jeśli oprócz zachowania przydatnych funkcji zdecydujemy się na zmniejszenie rozmiaru do granic możliwości?

Takie pytanie zadał sobie Mike Rankin, a następnie zbudował ESP32 CoinCell. Źródłem inspiracji była zwykła bateria "guzikowa" LIR2450 o pojemności 100 mAh i napięciu znamionowym 3,7 V.

Płytka PCB jest niewiele większa od uchwytu na baterię

Płytka PCB jest niewiele większa od uchwytu na baterię

ESP32 CoinCell można zasilać przez złącze USB, ale płytkę zaprojektowano też z myślą o pracy bateryjnej. Maksymalny czas działania na jednej baterii szacuje się na ok. 8-9 dni przy możliwie częstym usypianiu procesora (układ pobiera wtedy zaledwie 0,45 mA).

Czas ten oczywiście drastycznie zmaleje, jeśli zdecydujemy się na ciągłe korzystanie z wyświetlacza i modułów łączności bezprzewodowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wykorzystać baterię tylko jako źródło zasilania awaryjnego, na wypadek zaniku napięcia na złączu USB.

Autor projektu zmieścił nawet niewielki wyświetlacz OLED

Autor projektu zmieścił nawet niewielki wyświetlacz OLED

Jak widać na zdjęciach, płytka swoim obrysem praktycznie nie wystaje poza uchwyt do baterii typu LIR2450. Mimo miniaturowych wymiarów, do naszej dyspozycji są następujące peryferia:

  • układ ESP32 Pico D4,
  • wbudowany moduł WiFi 802.11 b/g/n o przepustowości do 150 Mbps,
  • wbudowany moduł Bluetooth 4.2 LE,
  • wbudowana antena,
  • wyświetlacz OLED 0,69" o rozdzielczości 96x16 pikseli,
  • złącze micro USB do alternatywnego zasilania, ładowania i debugowania przez interfejsu UART,
  • akcelerometr LIS3DHTR,
  • układ ładowania akumulatorów LiPo SL4054ST25P,
  • stabilizator LDO 500 mA.

Nie wiadomo, czy płytka trafi do sprzedaży, autor sam przyznaje, że zbudował ją raczej w ramach inżynierskiego wyzwania, by zaprojektować jak najmniejszy moduł tego typu. Każdy może natomiast odtworzyć to urządzenie we własnym zakresie. Cała dokumentacja oraz niezbędne pliki są dostępne na zasadach open source i można ją znaleźć w repozytoriach Github Mike'a.

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?
System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

Chcecie zbudować urządzenie z kamerą, ale nie macie pieniędzy na drogie systemy wizyjne? Programujecie ESP i szukacie nowych wyzwań? W…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

esp32, OLED, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...