KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Autonomiczny odkurzacz DIY – open source na Arduino

Autonomiczny odkurzacz DIY – open source na Arduino

Autonomiczny odkurzacz to powszechny gadżet, który można spotkać w wielu domach. Uważacie, że gotowe roboty są zbyt drogie? A może tylko chcecie samodzielnie zbudować takiego robota?

Oto projekt małego robota, który również zadba o porządek w mieszkaniu. Oczywiście będzie on również sporo tańszy od gotowego urządzenia.

Prezentowany projekt to autonomiczny odkurzacz w wersji DIY. Robot potrafi samodzielnie sprzątać pomieszczenie, omijając ściany i inne przeszkody. Autor urządzenia zauważył, że elementy składowe tego typu produktów są tanie i dość łatwo dostępne. Pomimo to koszty zakupu sprzedawanego komercyjnie autonomicznego odkurzacza potrafią być znaczne.

Do wyszukiwania przeszkód oraz ścian wykorzystywane są czujniki ultradźwiękowe. Na każdym boku pojazdu znajduje się jeden czujnik. Sygnały z tych sensorów nadzorowane są przez Arduino Nano, które jest komputerem pokładowym tego autonomicznego odkurzacza.

Robot wyposażony jest w funkcję zdalnego sterowania poprzez smartfon z zainstalowaną aplikacją. Komunikacja z telefonem zapewniana jest przez popularny moduł Bluetooth. Urządzenie zasilane jest z baterii Li-Po o pojemności 4000 mAh.

Do wciągania nieczystości użyto wentylatora promieniowego. Zebrane zanieczyszczenia zatrzymywane są w specjalnym koszu, a powietrze jest dalej wydmuchiwane przez filtr HEPA. Wszystkie elementy znajdują się wewnątrz wydrukowanej w 3D obudowy o wymiarach 196 × 196 mm.

Wymiary urządzenia są dość niewielkie

Wymiary urządzenia są dość niewielkie

Robot spełnia swoje zadanie – potrafi samodzielnie odkurzać pomieszczenie. Autor projektu ocenia, że koszt budowy tego urządzenia powinien zamknąć się w kwocie około 300 zł. Co ciekawe, jest to już jego druga wersja. Pierwsza powstała w ramach szkolnego projektu.

Pewnym problemem jest to, że robot nie potrafi jeszcze samodzielnie powrócić do stacji ładowania. Jest to jednak projekt open source, więc istnieje szansa, że taka funkcja zostanie w przyszłości dodana (o ile będzie to możliwe bez zmian w mechanice konstrukcji).

Wszystkie materiały pozwalające na zbudowanie tego robota zostały udostępnione na stronie projektu. Jest on z pewnością ciekawy i użyteczny. Może również posłużyć jako ciekawa platforma do nauki elektroniki i programowania w praktyce. 

Producent odkurzaczy sprzeda mapę Twojego domu?
Producent odkurzaczy sprzeda mapę Twojego domu?

Firma iRobot, która znana jest z budowy autonomicznych odkurzaczy Roomba, ma zamiar wprowadzić nową, przełomową strategię. Mapy, które... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, autonomiczny, inspiracja, odkurzacz

Trwa ładowanie komentarzy...