KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Praca: redaktor (nie autor) artykułów o elektronice dla Forbota

Szukamy osoby, która zajmie się redagowaniem treści nadsyłanych do nas przez różnych autorów. Wymagane lekkie pióro, dzięki któremu surowy tekst stanie się przyjaznym poradnikiem.

Dodatkowa praca zdalna dla osób posiadających dar tworzenia ciekawych tekstów technicznych.

Tym razem szukamy redaktora, a nie autora. Chodzi o osobę, która potrafi przerobić „surowy tekst” na ciekawy poradnik pasujący do pozostałych naszych treści. Jeśli pisanie nie sprawia Ci trudności, znasz dobrze gramatykę polską i chociaż podstawy elektroniki, to szukamy właśnie Ciebie! Dołącz do nas i twórz najpopularniejsze w Polsce poradniki dla osób, które chcą wejść w świat rezystorów, tranzystorów i kondensatorów!

Czym jest proces redakcji?

Wszystkie artykuły publikowane na Forbocie są utrzymane w podobnym stylu (i nie chodzi tu tylko o formatowanie). Dbamy też o to, aby teksty były spójne od strony językowej. Dlatego surowe poradniki dostarczane przez autorów przechodzą przez redakcję. Celem tego procesu jest dostosowanie tekstu do naszego stylu, przeredagowanie skomplikowanych fragmentów i sformatowanie poradnika.

Każdy artykuł to najczęściej wynik pracy od 2 do 4 osób

Przez taki proces przeszły prawie wszystkie wpisy, które są dostępne na blogu Forbota – a obecnie jest ich tutaj już ponad 1500. Czasami konieczne było przeredagowanie kilku zdań lub akapitów, a innym razem wyłuskanie cennych informacji technicznych i napisanie całego artykułu od zera.

Jak wygląda tekst przed redakcją i po redakcji?

Oto przykłady, na których widać, jak artykuły wyglądają przed redakcją, a jak po niej. Ten podgląd nie jest „najszczęśliwszy”, bo najbardziej rzucają się w oczy dwie rzeczy: formatowanie tekstu oraz wstawione grafiki. Nie to jest tutaj kluczowe – głównie chodzi o zmiany w samym tekście. Niby mamy do czynienia z tym samym, a jednak druga wersja napisana jest nieco inaczej, bardziej w stylu Forbota.

Co na to autorzy?

Takie rozwiązanie jest również wygodne dla autorów, bo mogą skupić się na warstwie merytorycznej. Nie każdy elektronik lub programista jest świetnym pisarzem. Przydaje się więc pomoc innej osoby, która ma ogólną wiedzę techniczną i lekkie pióro. Dowodem w tej sprawie może być opinia jednego z autorów, który do tej pory opublikował na Forbocie kilka swoich tekstów:

Lubię tworzyć dla Forbota, bo jak dostaję tak fajnie przygotowane wpisy na bloga z mojego suchego tekstu, to jest to takie przyjemne uczucie!

Co będzie należało do Twoich obowiązków?

Rolą redaktora (lub redaktorki) będzie dbanie o to, aby wszystkie teksty, które ukazują się na Forbocie, były utrzymane w podobnym stylu oraz – co najważniejsze – były przyjazne dla szerokiego grona czytelników (szczególnie tych początkujących).

Główne obowiązki:

  • Czytanie surowych artykułów nadsyłanych przez autorów.
  • Redagowanie treści:
    • dbanie o styl i formę przekazu,
    • ujednolicanie tekstów od strony językowej,
    • przeredagowywanie niezrozumiałych fragmentów,
    • rozbijanie zbyt długich zdań lub akapitów, dodawanie nagłówków itd.
  • Formatowanie artykułów:
    • przenoszenie tekstów z plików tekstowych na bloga,
    • dodawanie pogrubień, kolorowych ramek i linków do przydatnych artykułów,
    • tworzenie poleceń dla grafika (opisy ilustracji, które mają powstać),
    • osadzanie gotowych grafik i zdjęć.

Co nie będzie należało do Twoich obowiązków?

  • Nie musisz tworzyć grafik i ilustracji ani robić zdjęć.
  • Nie musisz pisać tekstów od zera – pracujesz na surowych artykułach, które zostały już napisane.
  • Nie musisz robić finalnej korekty językowej (teksty po redakcji będą przechodziły przez osobną korektę językową – Twoje teksty muszą być poprawne, ale nie musisz być „mistrzem przecinków”).

Czy musisz świetnie znać się na elektronice?

Możesz, ale nie musisz. Za treść merytoryczną odpowiadają głównie autorzy. Twoim zadaniem będzie obrobienie surowych tekstów w taki sposób, aby były przyjazne dla szerokiego grona czytelników. Nie musisz świetnie znać wszystkich tematów – redagowałem osobiście wiele artykułów na tematy, które były dla mnie zupełnie obce (np. taki o rozpoznawaniu obrazów na Asus Tinker Edge T).

Wystarczy lekkie pióro, logiczne myślenie oraz podstawowe obycie z elektroniką i programowaniem, aby podczas redagowania tekstów nie pomylić np. rezystora z kondensatorem lub pętli z warunkiem. Oczywiście, jeśli będziesz chciał samodzielnie dodać coś do artykułu, będzie to mile widziane.

Czego oczekujemy?

Najważniejsze wymagania:

  • Tak zwane lekkie pióro i dar do przekazywania wiedzy na tematy techniczne.
  • Umiejętność budowania logicznych zdań, które są poprawne gramatycznie.
  • Umiejętność opisywania złożonych zagadnień za pomocą przyjaznego języka.
  • Przynajmniej podstawowa znajomość elektroniki i programowania.
  • Znajomość „stylu Forbota”. Nie ma gotowego szablonu i szczegółowej instrukcji. Po prostu musisz rozejrzeć się dookoła, przeczytać kilka wpisów na naszym blogu i dostosować się do sposobu, w jaki przekazujemy wiedzę. Dobrym startem będzie np. lektura poniższych wpisów:

Mile widziane, ale nieobowiązkowe atuty:

    • Doświadczenie w pracy jako dziennikarz, copywriter, redaktor lub korektor.
    • Podstawowa znajomość zagadnień związanych z SEO.
    • Dobra znajomość artykułów, które do tej pory pojawiły się na Forbocie.
    • Doświadczenie w samodzielnym tworzeniu poradników na tematy techniczne.
    • Doświadczenie w nauczaniu innych osób (np. udzielanie korepetycji).
    • Znajomość podstaw typografii (takie pojęcia jak np.: wdowa, sierota i bękart).
    Zgłoś się, jeśli tylko potrafisz zamienić surowy tekst w ciekawy poradnik

    Warunki zatrudnienia

    • Pracujesz, kiedy i gdzie chcesz – liczy się tylko jakość i dotrzymanie ustalonego terminu.
    • Praca całkowicie zdalna (z opcją pracy z biura w Trójmieście).
    • Oczekujemy dostępności w zakresie, który pozwoli Ci redagować przynajmniej 1 artykuł tygodniowo (jest to absolutne minimum, optymalnie 2–3 teksty tygodniowo).
    • Zatrudnienie na umowę o dzieło, zlecenie lub B2B.
    • W przypadku dłuższej współpracy możliwa umowa o pracę (minimum pół etatu).
    • Preferujemy rozliczenie na podstawie stawki godzinowej, ale możliwe jest też rozliczenie na bazie długości tekstu (stawka za 1800 znaków ze spacjami).

    Wynagrodzenie

    Nie podajemy proponowanego wynagrodzenia, bo pierwszy raz szukamy kogoś na takie stanowisko. Z jednej strony szukamy osoby technicznej, która zna podstawy elektroniki, z drugiej strony musi to być „humanista” z lekkim piórem. Nie jest to zbyt popularne połączenie – ciężko więc o punkt odniesienia.

    Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy tych kandydatów, którzy wykazali się odpowiednim stylem i którym jesteśmy w stanie zaoferować wynagrodzenie na takim poziomie, jaki został przez nich podany w zgłoszeniu. Osobom tym zaproponujemy podpisanie umowy próbnej na płatną redakcję 3 tekstów.

    Do kiedy i jak się zgłosić?

    Na zgłoszenia czekamy do 4 kwietnia (włącznie)*. Nie potrzebujemy ani Twojego CV, ani specjalnego listu motywacyjnego. Po prostu pokaż nam swoje umiejętności, wykonując przykładową redakcję tekstu, który znajduje się w tym pliku (jest tam właściwa treść do redakcji oraz instrukcja). Zapoznaj się z zawartością pliku i wykonaj redakcję w taki sposób, aby tekst pasował do naszego stylu. Gotowy artykuł prześlij przez poniższy formularz.

    Formularz został ukryty, ponieważ czas na zgłoszenia już minął. Jeśli nadal chcesz spróbować swoich sił jako redaktor tekstów to napisz do nas przez formularz kontaktowy.

    Na ewentualne ogólne pytania chętnie odpowiemy w komentarzach do tego wpisu. Bardziej prywatne pytania można przesyłać przez formularz kontaktowy. Z wybranymi osobami będziemy kontaktować się najpóźniej do 18 kwietnia (zależnie od liczby zgłoszeń). Informacja o zakończeniu rekrutacji pojawi się również w komentarzach do tego wpisu.

    artykuly, forbot, praca

    Trwa ładowanie komentarzy...