KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: Raspberry Pi Pico (za 4$) z nowym układem RP2040

Premiera: Raspberry Pi Pico (za 4$) z nowym układem RP2040

Raspberry Pi Pico właśnie dołączyło do rodziny malinowych płytek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie RP2040, czyli mikrokontroler zaprojektowany przez inżynierów z fundacji Raspberry Pi.

Nowe Raspberry Pi Pico to krok w stronę całkiem nowych płytek, którymi na pewno zainteresują się osoby korzystające np. z Arduino UNO.

Raspberry Pi RP2040 - malinowy mikrokontroler

Głównym bohaterem tej premiery jest Raspberry Pi Pico, jednak o tym za chwilę, bo tak naprawdę najważniejsza jest premiera Raspberry Pi RP2040, czyli mikrokontrolera (tak, mikrokontrolera), który został zaprojektowany przez inżynierów z fundacji Raspberry Pi.

Malinowy mikrokontroler Raspberry Pi RP2040

Malinowy mikrokontroler Raspberry Pi RP2040

Celem tego projektu było stworzenie taniego mikrokontrolera, którego wydajność sprawi, że znajdzie on zastosowanie w wielu hobbystycznych (i nie tylko) projektach. Oczywiście układ ten miał być też przyjazny dla początkujących.

Tak powstał RP2040, czyli 2-rdzeniowy mikrokontroler Cortex-M0+, wykonany w technologii 40 nm. Układ ten może pracować z częstotliwością do 133 Mhz, posiada wbudowane 264 kB pamięci RAM i wspiera do 16 MB pamięci flash (przez QSPI, za pomocą 6 dedykowanych linii).

Schemat blokowy mikrokontrolera Raspberry Pi RP2040

Schemat blokowy mikrokontrolera Raspberry Pi RP2040

Na pokładzie RP2040 znajdziemy kontroler DMA, dwie pętlę PLL, programowalną przetwornicę LDO oraz 30 uniwersalnych pinów GPIO, z czego (niestety tylko) 4 mogą pełnić rolę wejść analogowych.

Malinowy mikrokontroler wyposażono między innymi w: 1xRTC, 2xUART, 2xSPI, 2xI2C, 16 kanałów PWM, termometr i kontroler USB 1.1. Wewnątrz układu znajdziemy też 2 bloki PIO (ang. programmed input–output), dzięki którym można tworzyć programowalne maszyny stanów.

Raspberry Pi Pico - czym jest?

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, że produkty z logiem malinki to małe, ale pełnoprawne komputery. Tym razem jest jednak zupełnie inaczej! Raspberry Pi Pico to uniwersalna płytka z mikrokontrolerem.

Logo projektu Raspberry Pi Pico

Logo projektu Raspberry Pi Pico

Wielu osobom od razu nasunie się tutaj porównanie do popularnego Arduino - i słusznie, bo wygląda na to, że fundacja Raspberry Pi postanowiła jeszcze mocniej wkroczyć do DIY. Oprócz komputerów SBC, od teraz w swojej ofercie będą mieć też małe i tanie płytki z mikrokontrolerami.

Opis wyprowadzeń Raspberry Pi Pico

Opis wyprowadzeń Raspberry Pi Pico

Sercem płytki jest mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 z podłączonymi 2 MB pamięci flash. Krawędzie Raspberry Pi Pico wykorzystano oczywiście do wyprowadzenia złącz. Znajdziemy tam 26 pinów GPIO (w tym 3 ADC) oraz 3-pinowe złącze SWD (ARM Serial Wire Debug). Oprócz tego na płytce znajduje się jeszcze złącze microUSB, które służy oczywiście m.in. do zasilania i programowania płytki.

Zasilanie Raspberry Pi Pico to również bardzo ciekawy temat. Płytka może być bez problemu zasilana z microUSB, zewnętrznego zasilacza 5 V oraz baterii. Wszystko za sprawą przetwornicy, dzięki której układ można zasilać napięciem od 1,8 V do 5,5 V.

Sekcja zasilania płytki została przygotowana w taki sposób, że można do niej stosunkowo łatwo podłączyć też ładowarkę do akumulatorów, które będą awaryjnie zasilały układ. Wszystkie te warianty (wraz z przykładowymi schematami) oczywiście opisano w dokumentacji płytki.

Nowe Raspberry Pi Pico

Nowe Raspberry Pi Pico

Jak programować Raspberry Pi Pico?

Osoby zainteresowane programowaniem Raspberry Pi Pico będą mogły wykorzystać SDK C/C++ oraz MicroPythona. Płytka, po podłączeniu do PC, będzie widoczna jako pamięć przenośna. Wystarczy więc przeciągnąć na nią program i gotowe. Proces ten, wraz z przykładowymi programami został opisany w poradnikach przygotowanych przez fundację RPi.

Oczywiście osoby odpowiedzialne za rozwój nowej malinki zadbały o to, aby była on przyjazna dla początkujących - dlatego korzystanie ze wszystkich peryferiów jest stosunkowo łatwe. Oto przykładowy program migający wbudowaną diodą:

Najwięcej materiałów zostało przygotowanych z myślą o fanach MicroPythona. Osoby, które nie miały jeszcze okazji do korzystania z tego języka programowania mogą dodatkowo wspomóc się oficjalnym podręcznikiem wydanym przez wydawnictwo Raspberry Pi.

Dokumentacja Raspberry Pi Pico i Raspberry Pi RP2040

Więcej informacji na temat mikrokontrolera oraz płytki Raspberry Pi Pico można znaleźć w obszernych PDF-ach, które dokładnie omawiają wszystkie aspekty pracy z nowymi produktami. Przykładowo sama dokumentacja mikrokontrolera RP2040 liczy ponad 600 stron.

Oprócz dokumentacji technicznych, fundacja Raspberry Pi udostępniła też też kody programów, opisy przykładowych projektów oraz schematy płytki. Tym razem, raczej nikt nie powinien narzekać na ubogą dokumentacją - jest co czytać!

Ile kosztuje Raspberry Pi Pico? Gdzie kupić?

Celem projektu była między innymi popularyzacja nauki elektroniki i programowania. W związku z tym cena płytki nie mogła być wysoka i chyba się to udało, bo Raspberry Pi Pico kosztuje 4 dolary.

Płytka jest już dostępna w przedsprzedaży w Botlandzie za 19,90 zł - pierwsza dostawa ma pojawić się w magazynie na dniach. Płytki będą oczywiście wysyłane zgodnie z kolejnością zamówień, więc jeśli chcecie pobawić się nowym RPi to nie zwlekajcie z zamówieniami.

Raspberry Pi Pico w Botlandzie »

Jak podoba Wam się nowa płytka? Czy nowe Raspberry Pi będzie konkurencją dla Arduino? Dajcie znać w komentarzach! Koniecznie napiszcie też, jeśli znajdziecie w dokumentacji jakieś inne ciekawe informacje na temat możliwości tego malinowego mikrokontrolera. Więcej informacji, w tym wszystkie dokumentacje, opisy projektów i przykładowe programy dostępne są na: https://pico.raspberrypi.org/

QUIZ: Co wiesz o nowym Raspberry Pi?

Sprawdź swoją wiedzę na temat Raspberry Pi Pico i układu RP2040! Wszyscy użytkownicy forum mogą już przystąpić do krótkiego quizu. Masz aż 5 minut, aby odpowiedzieć na 15 pytań (jednokrotnego wyboru), które dotyczą m.in. specyfikacji i możliwości tych malinowych produktów. Jeśli przeczytałeś ten wpis to na pewno świetnie sobie poradzisz!

Źródła: [1], [2]

Raspberry Pi 400 – Twój nowy PC?
Raspberry Pi 400 – Twój nowy PC?

Ostatni kwartał tego roku zapowiada się ciekawie dla fanów malinki. Dopiero co informowaliśmy o nowym Raspberry Pi 4 CM, a…... Czytaj dalej »

pico, premiera, raspberrypi, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...