KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: Raspberry Pi 400 – Twój nowy PC all-in-one?

Premiera: Raspberry Pi 400 – Twój nowy PC all-in-one?

Ostatni kwartał tego roku zapowiada się ciekawie dla fanów malinki. Dopiero co informowaliśmy o nowym Raspberry Pi 4 CM, a dziś znów premiera!

Raspberry Pi 400 to zupełnie nowy format. Tym razem inżynierowie z Cambridge postanowili, że zintegrują Raspberry Pi z klawiaturą!

Fundacja Raspberry Pi promuje naukę elektroniki i programowania na bazie popularnej malinki. Często pojawiają się też informacje, że poczciwe Raspberry Pi może posłużyć również jako standardowy komputer PC. Nie ma w tym nic dziwnego - w końcu najnowsza wersja malinki potrafi obsłużyć nawet dwa monitory o rozdzielczości 4k.

Ponad rok temu pisaliśmy o (nie)oficjalnej premierze klawiatury i myszki z logiem RPi. Jak widać, był to dopiero początek. Dziś premiera Raspberry Pi 400, czyli komputera wbudowanego w klawiaturę!

Raspberry Pi 400 - czym jest ten produkt?

Mówiąc najprościej Raspberry Pi 400 to pełnoprawny komputer na bazie Raspberry Pi 4, który został zintegrowany z klawiaturą. Dzięki temu zyskano komputer "all-in-one", do którego wystarczy podłączyć zasilacz, myszkę i monitor.

Produkt ten bazuje na Raspberry Pi 4, więc w jego wnętrzu znajdziemy 4-rdzeniowy procesor (1,8 Ghz, ARM Cortex-A72) wraz z 4 GB pamięci RAM. Do takiej "klawiatury na sterydach" można podłączyć 2 monitory 4k@30fps. Alternatywnie, można też podłączyć jeden monitor, wtedy możliwe jest uzyskanie aż 60 fpsów. Niestety do podłączania monitorów nadal potrzebne są przewody micro-HDMI.

Miły akcent dla fanów malinowych komputerków

Miły akcent dla fanów malinowych komputerków

Wszystkie złącza zostały wyprowadzone z tyłu klawiatury. Oprócz wspomnianych micro-HDMI, są tam dwa gniazda USB 3.0, jedno gniazdo USB 2.0, gigabitowy Ethernet oraz złącze zasilania (USB-C). Nie zabrakło również tego co chyba najważniejsze w RPi - wyprowadzono też wszystkie GPIO.

Niestety komputer ten nie doczekał się żadnego dysku. Na tylnej ściance obudowy znajdziemy więc gniazdo kart microSD. Ostatnim elementem widocznym na obudowie jest złącze Kensington lock, które służy do podpięcia linki zabezpieczającej sprzęt przed fizyczną kradzieżą.

Raspberry Pi w całej okazałości

Raspberry Pi w całej okazałości

Raspberry Pi 4 CM w środku klawiatury?

Jeśli oczyma wyobraźni widzieliście już, że w środku tej klawiatury znajduje się płytka, do której wpięto najnowszy moduł Raspberry Pi 4 CM... to jesteście w błędzie. Inżynierowie pracujący nad najnowszym produktem z logiem malinki postanowili zaprojektować zupełnie nową płytkę.

Zaskakująca płytka wewnątrz Raspberry Pi 400

Zaskakująca płytka wewnątrz Raspberry Pi 400

Pewne obawy może budzić fakt, że Raspberry Pi 4 znane jest z wysokich temperatur. Klawiatura ta nie posiada żadnego aktywnego chłodzenia. Jednak między przyciskami klawiatury, a całą elektroniką przygotowano miejsce na bardzo dużą, wyprofilowaną blachę, która pełni rolę radiatora. Wysoka temperatura nie będzie więc tutaj dużym problemem.

Nietypowy radiator - blacha, która pokrywa praktycznie całe wnętrze klawiatury

Nietypowy radiator - blacha, która pokrywa praktycznie całe wnętrze klawiatury

Jeśli chcecie, aby na Waszym biurku pojawiło się Raspberry Pi 400 to musicie szykować się na wydatek około 70$. Dostępne będą również oficjalne zestawy, które będą zawierały dodatkowo zasilacz, myszkę RPi, przewód HDMI, kartę pamięci 16 GB oraz poradnik Raspberry Pi dla początkujących w języku zgodnym z wersją klawiatury - aktualnie dostępne są wersje (EN, US, DE, FR, IT, ES). Nowe RPi pojawi się niedługo u dystrybutorów - produkt jest już dostępny w przedsprzedaży w BotlandzieJak podoba Wam się taka wersja Raspberry Pi? Widzicie dla niej jakieś ciekawe zastosowania?

Premiera: Raspberry Pi 4 CM dostępne w aż 32 wersjach!
Premiera: Raspberry Pi 4 CM dostępne w aż 32 wersjach!

Kolejna premiera dla fanów malinki - tym razem do sprzedaży trafiły aż 32 wersje Raspberry Pi 4 CM (Compute Module).…... Czytaj dalej »

premiera, raspberrypi, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...