KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

READY! MODEL 100 zamieni malinkę w przenośny komputer

READY! MODEL 100 zamieni malinkę w przenośny komputer

Choć to urządzenie wyglądem nie przypomina laptopa, to funkcjonalnie posiada wszystko to, co laptop posiadać powinien. Wystarczy tylko małe Raspberry Pi, żeby je ożywić.

READY! MODEL 100 to duży moduł rozszerzający możliwości małych układów SBC, przypominający gadżet rodem z lat 90.

O ile laptopy bazujące na miniaturowych komputerach typu Raspberry Pi coraz częściej pojawiają się w sklepach i na stronach kampanii crowdfundingowych, o tyle laptop w formie będącej skrzyżowaniem metalowego commodore z kalkulatorem jest rozwiązaniem niezwykłym. Dodatkowe wrażenie robi też pasek na ramię, dzięki któremu można nosić komputer niczym magnetofon sprzed kilku dekad.

Urządzenie w wersji czarnej z zamontowanym paskiem gitarowym

Urządzenie w wersji czarnej z zamontowanym paskiem gitarowym

W pierwszej kolejności wzrok przyciąga klawiatura. Jest ona podświetlana niezależnymi diodami RGB, a kolor każdego przycisku jest programowalny. Zamiast membrany wykorzystano przyciski mechaniczne, co na pewno spodoba się wielu miłośnikom urządzeń retro. Całości dopełnia wbudowany ekran LCD IPS Ultrawide o rozdzielczości 1920 × 480. Nie zabrakło także dobrej jakości głośników stereo 5 + 5 W.

Urządzenie posiada wiele gniazd

Urządzenie posiada wiele gniazd

Całość zamknięto w dużej, solidnej, aluminiowej obudowie. MODEL 100 dostępny jest w dwóch kolorystykach: jasnej i ciemnej. Paski można wybrać dowolne – zastosowano uchwyty kompatybilne z paskami gitarowymi. Na pokładzie urządzenia mamy łączność Wi-Fi i Bluetooth oraz 12 portów wejść/wyjść, w tym HDMI, RS232 i USB.

Wersje kolorystyczne

Wersje kolorystyczne

Urządzenie można zamówić w dwóch wariantach. Wersja PRO to zestaw, w którym brakuje kilku elementów, dzięki czemu możemy lepiej dostosować laptopa do naszych potrzeb. Sami wybieramy „serce”, czyli rodzaj komputera jednopłytkowego, a także typ przełączników oraz nakładki przycisków klawiatury. Decydujemy nawet o źródle zasilania. Natomiast opcja NEO posiada wszystkie potrzebne podzespoły, dzięki czemu składanie urządzenia jest znacznie prostsze i szybsze.

Zestaw dostarczany jest w częściach, ale wstępnie zlutowanych i przygotowanych do montażu

Zestaw dostarczany jest w częściach, ale wstępnie zlutowanych i przygotowanych do montażu

Kim jest odbiorca READY! MODEL 100? Geekiem, który uwielbia zaglądać „pod maskę” komputerów. Powinien też lubić Linuksa, ponieważ laptop w wersji NEO dostarczany jest ze specjalną dystrybucją Linux – READY!OS. System ten to zmodyfikowana wersja Debiana.

Tego typu urządzenie może mieć całe mnóstwo zastosowań, np. przydać się serwisantom i muzykom – wszystko dzięki opcji rozbudowy. Autorzy chcieli stworzyć coś atrakcyjnego wizualnie, jednak rozważyli także ograniczenie liczby „e-odpadów”, dzięki czemu urządzenie jest w całości stworzone z materiałów nadających się do recyklingu. Producent wycenia podstawowy zestaw na 299 dol. kanadyjskich, czyli około 879 zł. Czy projekt, który zebrał na Kickstarterze już ponad 100 tysięcy złzagrzałby miejsce w Waszym zestawie elektronicznych gadżetów?

Do -86% na 26 tysięcy książek – trwa kolejna wielka promocja
Do -86% na 26 tysięcy książek – trwa kolejna wielka promocja

Trwa zupełnie nowa promocja na książki, e-booki i audiobooki! Tym razem rabaty obejmują ponad 26 tys. pozycji. Dużo tytułów o…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

kickstarter, klawiatura, laptop, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...