KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

BASCOM - co warto wiedzieć?

BASCOM to język programowania mikrokontrolerów z rodziny AVR (środowisko BASCOM-AVR) i z serii 8051 (środowisko BASCOM-8051). Posiada on składnię opartą na języku Basic, ze zmianami w stosunku do interpretacji niektórych funkcji oraz z koniecznością deklaracji wszystkich zmiennych.

BASCOM to język programowania, który był popularny wśród hobbystów przed rozpowszechnieniem się Arduino. Od tamtej pory BASCOM stopniowo tracił swoją popularność. Obecnie nie sięgają po niego nowe osoby. W BASCOM-ie programują teraz osoby, które są przyzwyczajone do tego języka.

Środowisko BASCOM-AVR oraz przykładowy kod programu

Środowisko BASCOM-AVR oraz przykładowy kod programu

Ze względu na czytelny dla laika kod, proste w obsłudze funkcje obsługi bardziej zaawansowanych podzespołów (np. wyświetlaczy LCD, urządzeń z magistralą 1-wire), wiele darmowych materiałów - w tym np. kurs języka BASCOM - oraz przystępnej literatury w naszym ojczystym języku, był on bardzo często wybierany przez początkujących.

Główną różnicą pomiędzy językiem BASCOM, a innymi językami programowania, była nietypowa organizacja stosu oraz sposób operowania na zmiennych różnego typu. W środowisku mniej i bardziej zaawansowanych elektroników krążyło przeświadczenie, że BASCOM uczy złych nawyków, jednak dyskusje na temat wyższości innych języków zwykle są nierozstrzygnięte.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 3.7 / 5. Głosów łącznie: 3

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!