KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Laserowa harfa DIY na bazie Arduino

Laserowa harfa DIY na bazie Arduino

Instrumenty muzyczne ewoluują od tysięcy lat. Pierwsze z nich były wykonywane z naturalnych materiałów, a obecnie dużą rolę przy tworzeniu muzyki odgrywa oczywiście elektronika.

Oto projekt nowoczesnej harfy DIY, w której funkcję strun przejęły wiązki światła laserowego.

Laserowa harfa to instrument muzyczny, który działa podobnie do standardowej harfy. Szarpnięcie za strunę powoduje powstanie odpowiedniego dźwięku. W projekcie tym rolę strun odgrywają wiązki lasera, więc dźwięki generowane są w momencie ich przerwania.

Jednym ze zwracających uwagę rozwiązań zastosowanych przez Jonathana Bumsteada – autora urządzenia – jest poziome zorientowanie laserowych strun. W zwykłej harfie struny zamontowane są pionowo. To jednak nie koniec różnic. Urządzenie może wydawać różne dźwięki – wszystko zależy od tego, jakie ustawienie zostanie wybrane za pomocą pokrętła.

Sercem instrumentu jest Arduino Mega. Za generowanie dźwięku odpowiada shield Music Maker. Wiązki światła generowane przez 12 diod laserowych odbierane są przez oddzielne fotorezystory. Przerwanie wiązki w dowolnym miejscu powoduje odtworzenie dźwięku przypisanego do danej struny.

Przednia część urządzenia

Przednia część urządzenia

Jednym z widocznych na przednim panelu elementów jest krążek z instrumentami. To rodzaj analogowego wyświetlacza informującego o tym, jakiego rodzaju dźwięk będzie aktualnie wydawała harfa. W opisywanej wersji urządzenia można wybierać spośród 16 różnych dźwięków.

Jeśli jesteście zainteresowani samodzielnym odtworzeniem takiej harfy DIY, to niezbędne informacje znajdziecie w tej instrukcji. Użyteczność opisywanego instrumentu jest raczej dyskusyjna, ale na pewno jest to jedno z tych DIY, dzięki którym elektroniką mogą zainteresować się zupełnie nowe osoby. Macie pomysł, jakie jeszcze ciekawe funkcje można dodać do tego instrumentu?

Jak działa laser? Czym jest dioda laserowa?
Jak działa laser? Czym jest dioda laserowa?

Lasery są z nami od ponad 70 lat i można je znaleźć w niemal każdym domu. Ilu z Was jednak…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, harfa, instrumenty, laser, muzyka

Trwa ładowanie komentarzy...