KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Rakieta elektryczna DIY zasilana superkondensatorami

Rakieta elektryczna DIY zasilana superkondensatorami

Superkondensatory to elementy elektroniczne, które można spotkać w przeróżnych projektach. Jak widać, mogą one się przydać nawet podczas budowy elektrycznej rakiety!

Stosunkowo krótki czas ładowania oraz zdolność dostarczenia prądu o dużym natężeniu sprawiają, że superkondensatory mogą być stosowane jako małe akumulatory.

Ciekawym przykładem użycia superkondensatorów jest rakieta autorstwa Toma Stantona. Urządzenie wykorzystuje energię zgromadzoną w tych elementach praktycznie jako paliwo rakietowe. Duża moc skumulowana w superkondensatorach jest szybko uwalniana i dostarczana do potężnego silnika elektrycznego. Dzięki temu rakieta jest w stanie oderwać się od ziemi i wznieść się wysoko.

Porównanie tradycyjnego kondensatora i superkondensatora

Porównanie tradycyjnego kondensatora i superkondensatora

Na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy widzimy kondensator elektrolityczny, czy raczej mamy do czynienia z superkondensatorem. Różnica między tymi dwoma elementami jest jednak ogromna. Tradycyjne „elektrolity” cechują się pojemnością rzędu setek lub tysięcy mikrofaradów oraz napięciem znamionowym od kilku do kilkuset woltów. Pojemność superkondensatora podaje się najczęściej w faradach (jednostce większej o sześć rzędów wielkości od mikrofarada) przy napięciu około 3 woltów.

Elementem napędowym rakiety jest silnik BLDC o mocy około 500 watów. Sześć superkondensatorów połączonych szeregowo w baterię służy do zasilania całego urządzenia. Układ wyposażono również w moduł zdalnego sterowania, dzięki czemu rakietą można sterować przez aparaturę RC.

Na pokładzie rakiety nie zabrakło spadochronu, który znajduje się w ostatnim członie urządzenia. Jest on wyrzucany za pomocą małego serwomechanizmu modelarskiego, aktywowanego ręcznie przy pomocy wspomnianej wcześniej aparatury RC.

Po ustawieniu na platformie startowej wystarczy tylko naładować kondensatory. Autor wykorzystuje do tego celu zestaw akumulatorów z innego modelu RC. Ładowanie zestawu trwa kilka sekund, a już po chwili można rozpocząć końcowe odliczanie przed startem. Na poniższym filmie obejrzycie prezentację urządzenia – od budowy aż po pierwsze loty (start rakiety od 12:20):

Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawy sposób wykorzystania superkondensatorów – oprócz świetnej zabawy umożliwia również dokładne zapoznanie się z tymi niezwykłymi elementami. Macie jakieś pomysły, do czego jeszcze można użyć takiego źródła zasilania?

Duży, bioniczny ptak w wersji DIY (Arduino + XOD)
Duży, bioniczny ptak w wersji DIY (Arduino + XOD)

Podobają Wam się projekty naśladujące naturę? W tym modelu latającym nie znajdziecie żadnych śmigieł, ponieważ ta konstrukcja lata jak... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

bldc, kosmos, rakieta, superkondensator

Trwa ładowanie komentarzy...