KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Serwomechanizm - co warto wiedzieć?

Serwomechanizm modelarski (serwo) to silnik prądu stałego z przekładnią oraz specjalnym układem sterowania, zamknięty w jednej obudowie. Serwa modelarskie charakteryzują stosunkowo niewielkie wymiary, trójprzewodowe podłączenie (dwa przewody zasilające i jeden przewód sterujący), specjalny sposób sterowania oraz zestaw tzw. orczyków.

Sterownik silnika wbudowany w serwomechanizm intepretuje nadchodzący sygnał i doprowadza do tego, aby wał wyjściowy ustawił się we właściwym miejscu. Czujnikiem, który pozwala określić pozycję wału jest zwykły potencjometr.

Przykładowy serwomechanizm tzw. typu micro (ze względu na swoje niewielkie rozmiary)

Przykładowy serwomechanizm tzw. typu micro (ze względu na swoje niewielkie rozmiary)

Sygnał sterujący pracą serwomechanizmu ma postać impulsów prostokątnych o czasie trwania 1-2 ms, powtarzanych co 20-25 ms. Dla różnych serw czasy te mogą się nieznacznie różnić, jednak zachowanie przerwy 20-25 ms pozwala na łatwiejszą obsługę większej ilości serw jednocześnie.

Zasada działania serwomechanizmu

Zasada działania serwomechanizmu

Serwa modelarskie w projektach hobbystycznych służą najczęściej za źródło taniego napędu do robotów (po odpowiednich przeróbkach), wykorzystuje się je także jako elementy wykonawcze np. w manipulatorach albo robotach kroczących. Do wygenerowania specjalnego sygnału sterującego można wykorzystać np. uniwersalny układ NE555 lub mikrokontroler.

Przykład sterowania serwomechanizmem za pomocą NE555:

Kurs elektroniki II – #9 – czujnik przeszkód, sterownik serwa
Kurs elektroniki II – #9 – czujnik przeszkód, sterownik serwa

W poprzedniej części kursu omówiliśmy zasadę działania małego, ale niezwykle ważnego i często spotykanego układu czasowego – NE555. Teraz... Czytaj dalej »

Przykład sterowania serwomechanizmem za pomocą Arduino:

Kurs Arduino – #5 – PWM, serwomechanizmy, biblioteki
Kurs Arduino – #5 – PWM, serwomechanizmy, biblioteki

Poprzednia część omawiała przetwornik ADC. Tym razem pójdziemy w drugą stronę i zajmiemy się generowanie specyficznego sygnału. Mowa o... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.7 / 5. Głosów łącznie: 3

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!