KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak zbudować samodzielnie układy NE555 i LM741?

Jak zbudować samodzielnie układy NE555 i LM741?

Układ NE555 i wzmacniacz LM741 to popularne układy, z którymi prędzej lub później spotka się prawie każdy elektronik.

Występują one najczęściej w formie małych scalaków w 8-pinowych obudowach. Oto modele, które pozwalają niejako zajrzeć do ich wnętrza.

Prezentowane układy są dziełem Evil Mad Scientist Laboratories. Popularne scalaki zmontowano w wersji makro na płytach, które są podobne do obudów powiększonych układów scalonych. Płytki zostały wykonane z użyciem czarnego laminatu, który następnie pokryto bezbarwną soldermaską. Dzięki temu możliwe było estetyczne wyeksponowanie „wewnętrznych” połączeń scalaka.

Scalaki „makro” dystrybuowane są jako zestawy do samodzielnego montażu. Wewnątrz opakowania znajdziemy płytkę oraz niezbędne komponenty elektroniczne. Samodzielne zbudowanie takiego układu scalonego z elementów dyskretnych pozwala na lepsze zrozumienie zasady jego działania. 

Sposób użycia układu na płytce stykowej

Sposób użycia układu na płytce stykowej

Po zmontowaniu zestawu przygotowane układy można podłączyć do płytki stykowej w miejsca ich standardowych wersji. Funkcjonalność układów w wersjach DIY jest taka sama jak w przypadku modeli konwencjonalnych.

Dostępne wersje układów

Dostępne wersje układów

Sam projekt, poza doskonałymi wartościami edukacyjnymi i stylistycznymi, ma raczej niską wartość użytkową. Może jednak służyć jako ciekawy gadżet dla każdego elektronika. Więcej informacji o tych zestawach znaleźć można na stronie producenta. Wszyscy zainteresowani mogą zamówić zestawy za około 30 dol. Jak podoba Wam się taki pomysł na takie zestawy do samodzielnego montażu?

Kurs elektroniki II – #8 – wstęp do układu NE555
Kurs elektroniki II – #8 – wstęp do układu NE555

W tej części kursu elektroniki pochylimy się nad niepozornym układem scalonym, który trwale zmienił jej oblicze. Mnogość jego zastosowań... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

analogowe, inspiracja, model, ne555

Trwa ładowanie komentarzy...