KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Redukcja 50% materiału podporowego podczas druku 3D

Redukcja 50% materiału podporowego podczas druku 3D

Francuska firma Volum-e specjalizuje się w druku 3D prototypów, jak i finalnych elementów. Dzięki jednemu z największych parków maszynowych, może ona drukować precyzyjne detale z metalu.

Oto przykład, jak specjalne oprogramowanie pozwoliło na 80% szybsze generowanie warstwy suportowej oraz znacznie szybsze jej usuwanie.

Założona w 2015 r. we Francji firma Volum-e dysponuje jednym z największych parków maszynowych w kraju, dzięki czemu jest w stanie świadczyć swoje usługi dla wielu gałęzi przemysłu. Niedawno firma zdecydowała się wprowadzić na rynek nowy produkt: Materialise e-Stage for Metal. Dzięki temu możliwy był wzrost wydajności produkcji skomplikowanych i złożonych elementów z metali, jak również polepszenie warunków i efektywności pracy operatorów maszyn drukujących.

Oszczędności materiału oraz czasu

Wykonanie metalowych konstrukcji podpierających drukowane elementy, tzw. warstw suportowych, wymaga bardzo dużych nakładów czasowych oraz odpowiedniej wiedzy technicznej. Zmniejszenie liczby podpór pozwala na zredukowanie kosztów oraz czasu trwania procesu przyrostowego, ich zastosowanie jest jednak niezbędne dla optymalnego wykonania obiektu.

Ponadto odpowiednia liczba podpór zapobiega również powstawaniu w wydrukowanym elemencie niekorzystnych naprężeń, które mogą doprowadzić do wytworzenia się odkształceń w obiekcie. 

Materialise e-Stage precyzyjnie wyznacza miejsca, w których zastosowanie materiału podporowego jest naprawdę konieczne. Program umożliwia także dobranie optymalnej wielkości suportu. Użyte przez firmę Volum-e oprogramowanie pozwoliło, w przypadku drukowania niektórych części z tytanu oraz aluminium, na skrócenie czasu generowania warstwy suportowej o 80%.

Dodatkowo sposób wykonania podpory w formie otwartej struktury siatkowej, składającej się z bardzo cienkich złączy, umożliwił skrócenie czasu potrzebnego na jej usunięcie o 50%. Zastosowanie oprogramowania Materialise e-Stage pozwoliło więc na wzrost szybkości generowania oraz usuwania warstwy suportowej materiału, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.

Oprogramowanie kluczem do poprawy warunków pracy

Szybkość przeprowadzania wszystkich procesów przyrostowych, możliwość ich automatyzacji oraz jakość drukowanych modeli są obecnie najważniejszymi czynnikami warunkującymi rozwój druku 3D. Równie istotną kwestią związaną z rozwojem tej branży jest zapewnienie właściwych i bezpiecznych dla zdrowia warunków pracy operatorów maszyn, szczególnie maszyn związanych z przeróbką metali.

Dzięki zastosowaniu podpór w formie otwartych struktur siatkowych, które generowane są za pomocą oprogramowania Materialise e-Stage, możliwe jest odzyskanie większej ilości kosztownego proszku metalowego. Dodatkowo brak wewnątrz struktury podporowej proszku metalowego ogranicza także jego występowanie w obszarze roboczym maszyny. Rozwiązanie to polepsza więc warunki pracy operatorów maszyn, zmniejszając ryzyko wdychania niebezpiecznych substancji.

Przykładowe przestrzenne podpory pod aluminiową ramą drona

Przykładowe przestrzenne podpory pod aluminiową ramą drona

Metalowa rama drona z drukarki 3D

Volum-e, należący do grupy cenionych tzw. beta-testerów firmy Materialise, jako jeden z pierwszych wykorzystał oprogramowanie Materialise e-Stage do budowy elementów z metalu. Zaprezentowana w artykule rama drona o wymiarach 250 × 250 × 80 mm stanowiła doskonały obiekt testowy, pokazujący możliwości oprogramowania Materialise e-Stage.

Model ten został wydrukowany z aluminium na maszynie EOS M290. Wykorzystanie wspomnianego oprogramowania pozwoliło na skrócenie czasu generowania warstwy suportowej o 1,5 godziny. Dodatkowo udało się skrócić czas usuwania warstwy suportowej o 2 godziny.

Drukarka wykorzystana do wykonania ramy drona

Drukarka wykorzystana do wykonania ramy drona

Artykuł powstał dzięki współpracy BIBUS MENOS i Dawida Zielińskiego (Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej). Firma BIBUS MENOS jest dystrybutorem oprogramowania marki Materialise oraz produktów marki EOS GmbH. Więcej informacji na temat oferty na stronie internetowej: https://drukarki3d.pl/oferta/.

Artykuł sponsorowany na podstawie
materiałów przesłanych przez firmę BIBUS MENOS

aluminium, drony, druk 3d, metal

Trwa ładowanie komentarzy...