KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Original Prusa SL1 – nowa jakość drukarek 3D open source?

Original Prusa SL1 – nowa jakość drukarek 3D open source?

Czeska firma Prusa Research do tej pory kojarzyła się głównie ze świetnymi drukarkami 3D, które pracowały w najpopularniejszej technologii FDM.

Niedawno firma zaprezentowała nową drukarkę, która pracuje w technologii MSLA. Zapowiada się więc kolejne urządzenie, które może odmienić rynek druku 3D.

Drukarki 3D open source od Prusa Research

Drukarki opracowywane przez Prusa Research wyróżniają się różnymi ciekawymi funkcjami, które ułatwiają pracę. Jednak chyba znacznie większą zaletą firmy jest to, że zapewniają świetne wsparcie, a swoje drukarki przygotowują zgodnie z zasadami open source. Dzięki temu praktycznie każdy może zbudować swoje urządzenie samodzielnie. Korzystają na tym również producenci z dalekiego wschodu, którzy mają znacznie ułatwiony proces kopiowania drukarek...

Jednak niezależnie od tego czy jesteście zainteresowani oryginalnymi drukarkami od Prusa Research, chcecie zbudować własną wersję lub czekacie na tańsze klony to warto zainteresować najnowszą drukarką Original Prusa SL1, która do wydruku wykorzystuje światłoutwardzalną żywicę.

Original Prusa SL1 - technologia

Na początku roku Prusa Research przejęła firmę Futur3D, która specjalizowała się w druku SLA. Dzięki temu pierwsza drukarka pracująca w zupełnie nowej technologii ma być pozbawiona wad, na które mogłaby cierpieć pierwsza wersja urządzenia zbudowanego bez wsparcia doświadczonych inżynierów.

Druk w tej technologii bardzo różni się od najpopularniejszego druku w technologii FDM. Zamiast wytłaczania przez dyszę roztopionego plastiku i przesuwania głowicy w trzech osiach, mamy tylko jedną oś (unoszącą stół roboczy) i rzutnik, laser lub ekran LCD naświetlający od dołu bardzo cienką warstwę światłoutwardzalnej żywicy. Ograniczając liczbę ruchomych elementów i jednocześnie zwiększając rozdzielczość w każdej z osi obiektu, można uzyskać niezwykle wysoką jakość wydruku, z grubością warstwy rzędu nawet 0,01 mm.

Stół roboczy w drukarce SLA.

Stół roboczy w drukarce SLA.

W przypadku opisywanej drukarki zdecydowano się konkretnie na technologię MSLA. W drukarkach tego typu wykorzystuje się diody UV, które utwardzają żywicę w połączeniu z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlana jest maska. Obraz wyświetlany na LCD decyduje o tym, do których miejsc dotrze światło UV. W praktyce rozdzielczość druku zależy więc głównie od rozdzielczości ekranu.

Original Prusa SL1 - jakość wydruku

Original Prusa SL1 została wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 5,5" i rozdzielczości 2560×1440px. Oznacza to, że jeden pixel to jedynie 0,047 mm i taka jest właśnie rozdzielczość w płaszczyźnie XY.

Przykładowe wydruki z nowej drukarki robią więc wrażenie:

Odpowiednie przygotowanie zbiornika na żywicę sprawiło, że utwardzenie jednej warstwy zajmuje tylko 6 sekund. Po tym czasie platforma robocza jest podnoszona, a LCD wyświetla kolejna warstwę, która jest utwardzana i staje się częścią modelu.

Druk w tej technologii dedykowany jest głównie do tworzenia małych, niezwykle precyzyjnych elementów. W Original Prusa SL1 pole robocze pozwala na wykonanie obiektu o maksymalnym rozmiarze 120×68×150 mm.

Przykładowe wydruku z Original Prusa SL1.

Przykładowe wydruku z Original Prusa SL1.

Podobnie jak MK3, drukarka posiada wiele wbudowanych czujników i zabezpieczeń. Łatwa procedura kalibracji ma zapewnić dużą powtarzalność wydruku, a dotykowy ekran, obsługa pamięci przenośnych i możliwość podłączenia urządzenia do sieci LAN/WiFi mają znacznie ułatwić pracę. Drukarka posiada również w czujnik poziomu żywicy, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Nie mogło też zabraknąć opcji wznowienia wydruku po nagłej utracie zasilania (tzw. Power Panic mode), która działa bardzo dobrze w przypadku drukarki Original Prusa MK3.

Więcej informacji na temat nowego urządzenia znaleźć można na poniższej prezentacji:

Jak w przypadku każdej technologii, także SLA nie jest idealna i posiada wady. Do największych zaliczyć można koszt żywicy, który jest kilkakrotnie wyższy od filamentu. Należy się także liczyć z tym, że otwartą butelkę fotopolimeru należy zużyć w ściśle określonym, dość krótkim czasie.

Inną istotną cechą SLA jest konieczność dokładnego mycia i utwardzania wydrukowanego przedmiotu, co zwykle wymusza zakup dodatkowych urządzeń i wydłuża proces wydruku. Z tego powodu Prusa Research przygotowała specjalne urządzenie o roboczej nazwie CurWa (z ang. cure & wash, czyli utwardzanie i mycie). Jeśli macie pomysł na lepszą nazwę, to firma jest otwarta na sugestie...

Urządzenie do mycia i utwardzania wydruków.

Urządzenie do mycia i utwardzania wydruków.

Original Prusa SL1 gdzie kupić? Ile kosztuje?

Planowany termin wejścia Original Prusa SL1 na rynek to grudzień tego roku, ruszyła już jednak przedsprzedaż, podczas której złożony zestaw można zamówić za niecałe 7000 PLN (1599 EUR), a kit do samodzielnego montażu za niewiele ponad 5500 PLN (1299 EUR). Choć cena nie jest najniższa, to w przypadku tej firmy można śmiało liczyć na to, że stosunek ceny do jakości będzie bardzo dobry.

Planujecie w najbliższym czasie zakup drukarki SLA? Może macie już jakieś doświadczenia z tą technologią? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Źródło: [1]

druk 3d, prusa, SLA, żywica

Trwa ładowanie komentarzy...