KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

MAKERphone – zbuduj działający telefon z ESP32

MAKERphone – zbuduj działający telefon z ESP32

Rozglądasz się za nowym telefonem? Obawiasz się, że bezduszne korporacje śledzą każdy Twój krok? Jest na to proste rozwiązanie - zbuduj i zaprogramuj telefon, tak jak tego chcesz.

MAKERphone to projekt prostego telefonu DIY, który może być wykonany przez każdego!

Dostępność różnych modułów na rynku elektroniki otwiera możliwości budowy nawet najbardziej zaawansowanych urządzeń we własnym pokoju. Problemem nie są części, a wiedza o łączeniu kluczowych podzespołów w całość i pisaniu oprogramowania, które to urządzenie ożywi. Pamiętacie konsolę MAKERbuino? Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, Twórcy postanowili więc pójść krok dalej. Tym razem przygotowali zestaw do budowy działającego telefonu komórkowego!

Konsola MAKERbuino i jej młodszy brat MAKERphone.

Konsola MAKERbuino i jej młodszy brat MAKERphone.

Samodzielna konstrukcja telefonu oprócz funkcjonalnego urządzenia, pozwala również zdobyć ciekawe umiejętności, które trudno nabyć podczas innych projektów hobbystycznych. Twórcy projektu zadbali o stworzenie dokładnych instrukcji i poradników, dzięki którym podczas budowy MAKERphone możliwa będzie nauka elektroniki i programowania w praktyce.

Sercem telefonu jest moduł ESP32, który można dowolnie programować np. w środowisku Arduino IDE. Urządzenie można także programować w języku MicroPython oraz obrazkowym Scratchu.

Oprócz mikrokontrolera ze wsparciem dla WiFi i Bluetooth, w telefonie znajdziemy także kolorowy ekran, programowalne diody RGB, wbudowany odtwarzacz MP3, akumulator 600 mAh oraz popularny moduł SIM800L, który umożliwia dzwonienie i wysyłanie SMSów.

Projekt bazuje na gotowych modułach. Zostały one jednak sprytnie rozmieszczone, pozwalając zachować rozsądne wymiary całości. Dzięki temu urządzenia da się faktycznie używać w roli telefonu.

Jak przystało na urządzenie dla majsterkowiczów, obudowę można dowolnie podmieniać, korzystając z różnych wersji przednich paneli z plexi oraz ze sklejki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby obudowę wykonać np. na drukarce 3D.

Podstawowy zestaw kosztuje ok. 340 zł ($89), można też zamówić złożone urządzenie za 380 zł ($99), a nawet komplet zawierający wszystkie potrzebne narzędzia do montażu za 450 zł ($449).

Kampania ruszyła wczoraj, a już dwukrotnie przekroczyła zakładany cel. Projekt na pewno zakończy się więc dużym sukcesem. Więcej informacji na temat MAKERphone znaleźć można na stronie zbiórki. Oczywiście przy okazji tego projektu warto również przypomnieć znacznie tańszy projekt telefonu, który bazował na Raspberry Pi Zero:

ZeroPhone – telefon DIY na bazie RaspberryPi za 50 dolarów!
ZeroPhone – telefon DIY na bazie RaspberryPi za 50 dolarów!

Prawie każdy może kupić telefon, jednak mało kto decyduje się na zbudowanie komórki! Dzięki szeroko dostępnym podzespołom możliwe... Czytaj dalej »

arduino, diy, ESP, esp32, maker, Python, telefon

Trwa ładowanie komentarzy...